Jihomoravští hygienici loni zjistili bakterii legionella ve čtvrtině vzorků teplé vody odebraných ve školských zařízeních. Naměřené hodnoty dosahovaly až 11.000 životaschopných bakterií ve 100 mililitrech vody, což je už závažný problém, sdělila ředitelka hygieny dětí a mladistvých krajské hygienické stanice Marcela Hadámková. Bakterie legionelly způsobují zánětlivé onemocnění plic. Je nebezpečná zejména pro lidi se sníženou imunitou či pro onkologické pacienty.

Největší riziko výskytu bakterií je v místech, kde se teplá voda dlouhodobě nepoužívá a zůstává stát. Jedná se zejména o sprchy, sprchové růžice, hadice, slepá ramena rozvodů nebo zásobníky teplé vody. Nemoc legionelóza pak postihuje především dospělou populaci. „Zaměřili jsme se proto na zařízení, které nevyužívají výhradně děti, ale také dospělí, jako jsou trenéři, zaměstnanci škol a veřejnost. Patří sem třeba sprchy v tělocvičnách, kam chodí sportovat lidé po skončení výuky, nebo v internátech, kde se mohou ubytovat v době letních prázdnin,“ uvedla Hadámková.

Hygienici odebrali 69 vzorků teplé vody, nevyhovující výsledek zjistili u 18 z nich. Následně vydali opatření zakazující provoz dotčených sprch do doby nápravy

„Doporučili jsme trvale udržovat teplotu ohřevu vody minimálně na 60 stupňů Celsia a zajistit, aby na výtokových místech dosahovala teplota alespoň 50 stupňů. Součástí opatření je i pravidelná dezinfekce rozvodů nebo pravidelné čištění a výměna sprchových růžic a hadic,“ doplnila. Všechna zařízení podle Hadámkové provedla nápravná opatření. Letos budou hygienici měření opakovat.