Inspektoři našli nadlimitní obsah pesticidu v kapustě
Foto:
Státní zemědělská a potravinářská komise
V rámci cílených kontrol cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny zjistila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) nevyhovující šarži u potraviny „Kapusta volná“ v Tescu v Děčíně. I v tomto případě byla zelenina převezena z Polska. Inspektorům kontaminaci pesticidem chlorpyrifos v množství 0,16 miligramů na kilogram (mg/kg)potvrdil laboratorní rozbor. „Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost chlorpyrifosu na 0,01 mg/kg. Chlorpyrifos je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům. Z uvedených skutečností vyplývá, že provozovatel porušil Nařízení (ES) č. 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech a SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Ten dále dodal, že inspekce současně došetřuje případ v rámci dodavatelského řetězce.
O podobném případu inspekce přitom informovala před pár dny. To šlo o nevyhovující šarži pekingského zelí z Polska, v prodejně společnosti Kaufland v Teplicích.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Nehoda tří kamionů uzavřela provoz na D2 před Brne…
- Led na přírodních nádržích v Brně už není bezpečný…
- Firma začala z brněnských Horních Heršpic odvážet …
- Lidí s chřipkou na jižní Moravě přibylo, vzestup j…
- Brno chce v březnu začít hledat zhotovitele družst…
- Aquapark Kohoutovice zefektivnil provoz, recyklace…
- Odborníci zákaz sociálních sítí dětem do 15 let ne…
- Příprava fotbalistů Zbrojovky jde podle plánu, tým…
- Nejstarší jazyková škola v Brně oslavila 75 let od…
- Zamilované lákají na valentýnské rande na věži, v …
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
