Jednou za deset let přijde nájemci hrobu na některém z brněnských hřbitovů domů dopis, že jeho smlouva se blíží ke konci. Pokud má zájem o její prodloužení a zachování hrobového místa, musí se vypravit na Správu hřbitovů města Brna.

Ztrátě času s cestou a dalším papírováním bude ale konec. „ Pokud jste ověřeným uživatelem Brno iD, můžete si prodloužit smlouvu a provést i platbu online odkudkoli,“ popsal novinářům náměstek primátorky Petr Hladík.

Ten dále dodal, že jde již o osmý modul, který na portálu najdete v záložce „Městské hřbitovy“, fungovat začně od začátku února.

„Smlouvy se uzavírají na deset let. Za tu dobu se mnohdy změní životní situace lidí, někteří z nich už v Brně třeba ani nebydlí, ale mají tu pohřbenou rodinu. Proto jsem inicioval vznik nového modulu. Snahou bylo umožnit lidem provést tento úkon elektronicky, bez nutnosti osobní návštěvy Správy hřbitovů města Brna,“ dodal Hladík.

Na základě zákona o pohřebnictví odesílá Správa hřbitovů města Brna (SHMB) tři měsíce před uplynutím nájemní doby nájemcům doporučený dopis, ve kterém je o tom informuje. Součástí dopisu bude nově i návod na to, jak smlouvu prodloužit přes Brno iD. „Uživatel po přihlášení zadá číslo smlouvy a systém automaticky předvyplní jeho údaje do smlouvy na dalších 10 let. Je potřeba údaje zkontrolovat a doplnit kontakt na náhradní kontaktní osobu. Celý systém je navržený jednoduše, aby si s ním poradili i starší lidé, kterým právě chceme ulehčit od cesty na Správu hřbitovů města Brna,“ doplnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Modul bude sloužit pouze k prodloužení stávající nájemní smlouvy, nikoli k uzavření nové. Do budoucna SHMB uvažuje o dalším rozšíření. „Přes Brno iD by si lidé mohli do dvou let objednat zahradnické služby, jako je výsadba zeleně na hrobě, zálivka, zapálení svíčky nebo sváteční výzdoba. K jejich sjednání se zatím musí dostavit na Zahradnické středisko na Ústředním hřbitově,“ popisuje ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová. Ceny i otevírací doba jsou uvedeny na www.hrbitovybrno.cz.