Dvaapadesáté výročí srpnových událostí hejtman připomenul se svým trnavským protějškem Jozefem Viskupičem položením květin u pamětní desky Danuše Muzikářové na Moravském náměstí v centru Brna.

„Tohle výročí pro mě znamená mnoho. Pamatuji si, jak kolem našeho domu v Židenicích jely ruské tanky. Hlavně mladá generace by měla vědět a připomínat si, co se v srpnu 1968 stalo a co jsme si museli v následujících letech prožít. Proto jsem sem přišel jako každý rok si toto smutné výročí připomenout,“ uvedl Bohumil Šimek. V srpnu 1969, kdy byla při demonstraci k prvnímu výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy zastřelena Danuše Muzikářová, bylo nynějšímu hejtmanovi deset let. „Vím, že rodiče z toho tehdy byli nervózní, jak se ta situace vyvíjela. A musím říct, že těch dvacet let do roku 1989 tady nebylo úplně příjemných,“ vzpomínal hejtman.

Podle Jozefa Viskupiče znamenal rok 1968 obrovský zásah do duše českého i slovenského národa. „Následná normalizace vzala mnoha lidem jejich sny a dnes jsme uctili památku dívky, které vzala i život. Její odkaz by měl zůstat všem generacím živý,“ řekl Viskupič.

Kromě obou hejtmanů položila kytici k desce Danuše Muzikářové, jejíhož vraha z řad tehdejších příslušníků SNB nebo milicionářů se dodnes bohužel nepodařilo ztotožnit, také brněnská primátorka Markéta Vaňková spolu s válečným veteránem Otakarem Pospíšilem.

Památku dívky, která se vyučila dámskou krejčovou a chtěla studovat módní návrhářství, uctil i někdejší hejtman Stanislav Juránek, poslanec Roman Onderka, náměstek hejtmana Jan Vitula a další politici.