Nejkrásnější svátky roku už klepou na dveře. A s nimi přicházejí také adventní trhy – Brněnské Vánoce 2023. Magická vánoční atmosféra v centru Brna na náměstí Svobody, Moravském a Dominikánském náměstí i na Zelném trhu je pro vás připravena od 24. listopadu. Jsou to ideální místa na setkání s blízkými nebo přáteli na sklonku roku. Čeká na vás tradičně nádherná výzdoba, tisíce světel a řada doprovodných kulturních akcí. A jaké budou letos budou Brněnské Vánoce? O tom jsme si povídali s Janou Janulíkovou, ředitelkou Turistického informačního centra města Brna, které je pořadatelem, a s Vojtěchem Menclem, starostou městské části Brno-střed.

Letos začátek adventu připadá až na první prosincovou neděli. Vánoční trhy ale startují o něco dřív. Co všechno na návštěvníky čeká?

Jana Janulíková: Brněnské Vánoce začnou přesně měsíc před Štědrým dnem, tedy 24. 11. a potrvají až do 23. 12. Tentokrát návštěvníky čeká 61 stánků na tepajícím náměstí Svobody a 8 stánků na poklidnějším Dominikánském náměstí. Široký sortiment jídla a pití s novou gurmánskou zónou na nádvoří Staré radnice doplní řemeslné vánoční dárky a k tomu každodenní a letos opravdu lákavý hudební program. Důvodů k návštěvě Brna bude ovšem mnohem víc než samotné trhy. Těšte se!

Vojtěch Mencl: Advent na Zelňáku letos zahájíme zkušebním provozem o trochu dřív, 102 stánků z větší části zaměřených na řemesla a dárkové předměty se otevře už 17. 11. Chystáme také Advent na Moraváku, který začne v pátek 24. 11. Prostor u Jošta bude opět věnován i neziskovým organizacím. Bude zde k dispozici 17 stánků a dětský kolotoč. V parku na Moravském náměstí ani letos nebude chybět vyhlídkové kolo a nově vedle něj postavíme kluziště. Obě atrakce bychom rádi spustili právě 24. 11., u kluziště bude však hodně záviset na počasí. Společně s vyhlídkovým kolem a kavárnou Parq, která zajistí zimní občerstvení, si troufáme věřit, že vytvoříme další útulný kout Brněnských Vánoc.

Nemůžu se nezeptat na vánoční stromy. Odkud pochází velikáni, kteří osvítí Svoboďák a Zelňák, a odkdy se na ně mohou nejen děti těšit?

Jana Janulíková: Vánoční strom na náměstí Svobody bude opět ze Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Vybrali jsme jedli bělokorou, která vyrostla kousek od Olomučan. Strom měří 18 metrů a po usazení na náměstí by měl dosahovat výšky 16 metrů.

Letos je to již 99 let od prvního rozsvícení vánočního stromu na „Svoboďáku“. Váže se k tomu krásná a dojemná historie z roku 1919, kdy spisovatel Rudolf Těsnohlídek nalezl s přáteli opuštěnou holčičkou v lese. Aby dětem s podobným osudem pomohl, nechal podle vzoru z Kodaně postavit velký vánoční strom na hlavním náměstí a pod ním se odehrávala sbírka pro chudé děti. A strom pomáhá dodnes. Přijďte jej s námi rozsvítit v pátek 24. 11. v 17 hodin. Program zahájení Brněnských Vánoc ale bude probíhat ve velkém stylu již od 16 hodin! Wall dancing, tanečníky na zdi domu, to jsme tu ještě neměli! Nebude chybět oblíbené vystoupení dětského sboru a zaswingujeme si.

Vojtěch Mencl: Vánoční strom pro Advent na Zelňáku věnovala obec Rakvice. Krásná jedle ojíněná má výšku zhruba 16 metrů a stáří odhadujeme na přibližně 20 let. Obec ji musela pokácet, protože přerůstala do silnice, a proto se nám ji rozhodli věnovat, aby ještě udělala radost během adventních trhů. Slavnostní rozsvěcení stromu na Zelném trhu naváže na to na náměstí Svobody, bude v 18 hodin.

Co dalšího nabídnou Brněnské Vánoce 2023 návštěvníkům?

Jana Janulíková: Celé náměstí Svobody rozehraje každodenní kulturní a hudební program – Brno i v zimě dostojí svému titulu evropské Kreativní město hudby UNESCO. Připraveny jsou odpolední a večerní koncerty a v soboty se budou představovat zajímavé folklórní soubory. Žánrově se budeme pohybovat od folkloru, sborů a písničkářů přes jazz, swing, R&B až po world-music, balkán či muzikál. Atmosféru pozdních večerů podpoří hudební mixy vytvořené pro advent. Zábavu vždy v 15 hodin doplní speciální program pro děti, o který se postarají buď samotné děti, nebo pro ně budou hrát divadelní soubory.

Na Dominikánském náměstí najdete 8 stánků s jídlem a pitím, dřevěný Halouzkův betlém, velkou vyřezávanou dřevěnou hvězdu a od čtvrtka do neděle taky menší komorní koncerty.

Vojtěch Mencl: Na Zelném trhu je kulturní program připraven na každý den, na pódiu se budou střídat vždy tři hudební uskupení, která zpříjemní návštěvníkům adventní dny například blues, swingem, jazzem, ale též rockovými nebo folkovými a lidovými písněmi.

Na menším adventním tržišti na Moravském náměstí u Jošta bude program zaměřený více na komorní hudbu a také na děti, každou neděli se zde bude od 15 hodin hrát pohádka. Bude zde nově pódium a menší vánoční stromek, navíc sem letos přesuneme slámovou horu, která děti i dospělé loni velmi zaujala v parku na Moravském náměstí.

Zálohované vratné kelímky asi zůstávají i letos. Mohou lidé použít i ty z loňska?

Jana Janulíková: Vratné kelímky budou stejné jako loni, ale obohacené o novou edici s letošním vizuálním stylem Brněnských Vánoc. Pokud jste doma tedy nějaké zapomněli, můžete je na stáncích vrátit letos. A nebo ještě lépe – rovnou darovat dobročinným organizacím v rámci projektu Daruj kelímek.

Na jaký sortiment budou lákat vánoční stánky?

Jana Janulíková: Na náměstí Svobody bude 27 stánků s různorodým sortimentem, kde pořídíte drobné dárky pro své nejbližší. Najdete zde například svíčky, ozdoby, vykrajovátka, autorskou módu, zvonařství, mýdla a koupací soli, včelí produkty, šály a rukavice. To vše od českých výrobců. Zbytek stánků bude patřit dobrému jídlu i pití. I zde je pro nás důležité, aby si našel každý, na co má zrovna chuť. A pro mlsné jazýčky chystáme na nádvoří Staré radnice speciální Gourmet Vánoce Brno, kde ochutnáte špičkové brněnské podniky.

Vojtěch Mencl: Na Adventu na Zelňáku tvoří více než polovinu ze 102 stánků vánoční, dárkové a řemeslné zboží. Nebudou ale samozřejmě chybět vánoční nápoje a něco dobrého k jídlu. U Jošta a na náměstí Svobody budou i stánky neziskových organizací.

Jak se vybíraly firmy s nabídkou občerstvení?

Jana Janulíková: Všechny stánky se vybírají formou veřejné aukce, kde stanovujeme sortiment, jaký chceme na daném stánku mít a jeho vyvolávací cenu. Důležité je pro nás zachovat širokou nabídku za konkurenční ceny.

Vojtěch Mencl: Stejné podmínky a také soutěž formou veřejné aukce platí i pro Advent na Zelňáku.

Prozraďte čtenářům novinky letošních vánočních trhů.

Jana Janulíková: Na co se velmi těšíme je novinka Gourmet Vánoce Brno. Ráj pro všechny gurmány! Bude to gurmánská zóna na nádvoří Staré radnice, kde si lidé užijí to nejlepší z brněnské gastronomické scény. Spolupracují na ní s námi totiž podniky, které byly vybrány do průvodce Gourmet Brno. Pokud budete chtít poklidnější kout, kde si vychutnáte pro vánoční trhy netradiční dobroty, zamiřte právě sem.

A dál? Chystáme toho spoustu – vyzdobené výlohy, spolupráce s dalšími institucemi jako je hvězdárna, fakulta architektury či Open Studios, workshop s tvůrcem dřevěného betlému panem Halouzkou a mnohé a mnohé další. Všechno se dá najít na našich webových stránkách www.brnenskevanoce.cz  nebo taky v aplikaci Brněnských Vánoc.

Vojtěch Mencl: Za Brno-střed bude novinkou zmiňované kluziště v parku na Moravském náměstí.

A co letošní vizuál Brněnských Vánoc?

Jana Janulíková: Vizuální styl Brněnských Vánoc jsme už podruhé v řadě připravili ve spolupráci s brněnskou firmou Aetna. Agentura oslovila k vytvoření pestrobarevného návrhu lokální umělkyni Vendulu Pucharovou Kramářovou (PECKA fashion), kterou inspirují v její tvorbě folklorní motivy i příroda. Vznikl tak ornament plný vánočních motivů, jako jsou rozkrojená jablka, perníčky, badyán či skořice. Ústředním motivem je samozřejmě kapr a vánočka. A připravené máme ještě jedno překvapení, ale to zatím neprozradím.

Vojtěch Mencl: I když má Advent na Zelňáku i na Moraváku svou vlastní vánoční grafickou identitu, platí, že spadá pod Brněnské Vánoce a jejich vizuální styl vždy chystá TIC Brno.

Zůstanou zachovány i Autentické prohlídky města při komentovaných procházkách s průvodci?

Jana Janulíková: Naše Autentické prohlídky s průvodci jsou již stálicí po všechna roční období a zima nebude výjimkou. Procházky začnou o prvním adventním víkendu, nebudou chybět oblíbené vycházky po vánočních betlémech, prohlídka varhan v katedrále sv. Petra a Pavla a další spirituální témata. Vydáme se do Masarykovy čtvrti, v centru prozkoumáme bývalý klášter voršilek nebo si společně prohlédneme speciální vánoční výlohy v centru. A mimo to vzpomeneme i na slavnou bitvu tří císařů u Slavkova, ale v Brně. Stačí si zakoupit lístky online na webové stránce www.autenticke-prohlidky-brno.cz  nebo v informačních centrech a vyrazit poznávat Brno zachumlaní v čepici a šále.

S Brněnskými Vánocemi souvisí také charita a dobročinnost. Neobejdou se bez nich ani ty letošní…

Jana Janulíková: Loni se osvědčil skvělý projekt Daruj kelímek. Každý, kdo si zakoupil na trzích nápoj do vratného kelímku, mohl zálohu 50 Kč věnovat na jeden z 18 dobročinných projektů. Vybraly se téměř 3 miliony korun! Proto se těšíme na jeho pokračování a věříme, že bude ještě úspěšnější.

Vojtěch Mencl: U Jošta budou mít velký prostor neziskové organizace, pro něž jsou připraveny čtyři stánky, které jsou pro ně vyhrazeny zdarma. Další tři charitativní stánky budou na náměstí Svobody. Vystřídá se na nich více než dvacítka neziskových organizací, které prezentují svou činnost a také prodávají své výrobky, které jsou mezi návštěvníky adventních trhů oblíbené například jako drobné doplňky k vánočním dárkům. Každý návštěvník bude mít příležitost přispět na dobrou věc podle svých sympatií.