Celníci v Jihomoravském kraji v prvním prázdninovém týdnu zajistili stovku litrů nezdaněné nafty, kartony neznačených cigaret, desítky litrů šumivého vína i drogy. Dotyčným hrozí pokuty, případně si jejich případ převzala policie. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí celníků Lada Temňáková.

Bulhar vezl kanystry s naftou

Celníci minulé úterý kontrolovali na dálnici D2 u Lanžhota dodávku s německou státní poznávací značkou. Bulharský řidič a současně majitel vozu v nákladovém prostoru převážel v rozporu se zákonem čtyři plastové kanystry celkem se 110 litry nafty. Nafta mu s největší pravděpodobností propadne a čeká ho ještě platba spotřební daně asi 1000 korun.

Volvo ukrývalo omamné látky

Ve středu pak hlídka celníků na D52 zastavila starší vůz Volvo, ve kterém cestovalo pět mladých mužů ve věku kolem dvacítky. „Kontrolou zavazadel a interiéru vozu celníci našli pozoruhodnou sbírku zakázaných látek – 17 gramů kratomu, 18 gramů sušeného konopí, sedm gramů sušených lysohlávek, pět gramů pervitinu, gram kokainu a 20 tripových papírků,“ popsala případ mluvčí. K vlastnictví drog se přiznal řidič vozu, kterého si převzala k dalšímu řízení hlídka policie.

Pašoval šumivé víno i efedrin

Další případy jsou ze soboty. Nejprve u Mikulova hlídka celníků zajistila v litevském kamionu 130 lahví šumivého vína, které řidič přepravoval z Itálie bez potřebných dokladů. Zboží pravděpodobně propadne a muž zaplatí spotřební daň v řádu několika set korun. Další hlídka na čerpací stanici na dálnici D2 nedaleko Brna zastavila osobní vůz s českou státní poznávací značkou, kterým podle řidiče údajně cestovala rodina z dovolené. Celníci však ve voze našli i balení s 1200 tabletami s obsahem pseudoefedrinu, který bývá zneužíván k výrobě metamfetaminu. Pro podezření ze spáchání trestného činu si případ převzali k dalšímu vyšetřování jejich kolegové z Generálního ředitelství cel.

Z Turecka si vezl neproclené cigarety

„A pomyslnou třešničkou se stal nakonec Čech, který si z dovolené v Turecku chtěl nelegálně dovézt 16 kartonů neznačených cigaret. Na letišti v Brně-Tuřanech při příletu sice prošel tzv. zeleným východem označeným jako ‚nic k proclení‘, ale celní kontrola prokázala opak,“ uvedla Temňáková. Dotyčný měl v zavazadlech kromě povoleného limitu 200 kusů cigaret ještě dalších 3000 cigaret. Při řádném dovozu a proclení tohoto zboží by muž musel zaplatit celní dluh ve výši přibližně 40 tisíc korun. „Nezákonným dovozem se však vystavil riziku pokuty, která v maximální výši může dosáhnout až čtyři miliony korun, propadnutí zboží a ještě platbě nákladů za jeho následnou likvidaci,“ dodala mluvčí.