Žena české národnosti podle policie pro zahraniční skupinu legalizovala peníze z internetových podvodů, zadrželi ji v Praze. Hrozí jí až desetileté vězení. K odhalení došlo úplnou náhodou, případ spustil nález 19.000 eur, což je asi půl milionu korun. Ve společné tiskové zprávě o tom dnes informovali celníci a policisté.

„Celníci z brněnského odboru pátrání začali v březnu loňského roku prověřovat u přepravní společnosti zásilku hraček s podezřením, že obsahuje drogy. Po otevření zjistili, že ve dvou plyšácích je sofistikovaně ukryto 19.000 EUR. Pátráním po původu těchto peněz vyšlo najevo, že se jedná o finance podvodně vylákané od jedné z důvěřivých žen,“ popsala mluvčí celníků Martina Kaňková.

Na konci května téhož roku pak celníci ve spolupráci s pražskou policií v Praze zadrželi ženu české národnosti, která pro skupinu osob působících na území Rakouska legalizovala finanční prostředky.

Ty pocházely od žen, které se na internetu nechaly oklamat na sofistikované romantické podvody, kdy falešným americkým vojákům a lékařům pod různými záminkami posílaly statisícové částky. V celkovém objemu se jednalo o částku přesahující 11 milionů korun.

Na základě těchto zjištění byly odhaleny desítky poškozených, a dále informace, které vedly k zahájení trestního řízení i v sousedním Rakousku, kde v průběhu ledna letošního roku byla dopadena organizovaná nigerijská skupina včetně organizátora těchto podvodů.

„Případ je nadále v šetření Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, oddělení kybernetické kriminality. Obviněné ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí za spáchání zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti v krajním případě až desetiletý pobyt za mřížemi,“ uzavřel policejní mluvčí Pavel Šváb.