Na týrání své vnučky upozorňoval už před sedmi lety sedmapadesátiletý muž z Brněnska, který chtěl dnes již devítiletou školačku do péče. Podle něj ji její matka zanedbávala a bylo podezření právě i na týrání a nepřiměřené fyzické tresty. To se však podle policie nepotvrdilo, přestože na to upozornila i jedna z učitelek. A děda už naopak řadu měsíců čelí u Městského soudu v Brně obžalobě z poškozování cizích práv a ohrožení výchovy dítěte. Další líčení by mělo být v lednu. Podivnou roli pak v tomto případě hraje pohořelický OSPOD.

Podle obžaloby vnučku zmanipuloval

Obžalovaný podle státní zástupkyně vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. „Sděloval jí nepravdivé a negativní informace o její matce. Nepřiměřeně vnučku zatahoval do úředních záležitostí a pouštěl jí nahrávky z jednání se sociální pracovnicí,“ tvrdí žalobkyně.

Matka ji údajně fyzicky trestala

Školačka skončila předloni v létě 2021 v krizovém centru, protože se nechtěla vrátit k matce. „Ona je na mě zlá. Křičela na mě, tahá mě za vlasy a shazuje mě na zem. Potom mě kope někdy do břicha a někdy mezi nohy. Nechává mě na balkoně, dala mně na zadek a bouchla mě sušákem. Anebo mě i chytla za krk,“ uvedla dívenka do policejního protokolu.

Zranění dívenky si všimli i ve škole

Podezření na týrání děvčátka vyplynulo i z výpovědi učitelky, která na to policii upozornila předloni v září při podání vysvětlení. Podle ní dívenka při hře v hodině matematiky říkala kamarádce: „Dneska mě bolí bříško, maminka mě do něj kopla.“ Učitelka si ji proto po hodině vzala stranou a ptala se jí, co se jí stalo. A školačka jí popsala, jak ji matka ztrestala kopnutím do břicha za to, že odmítla vytrhnout jejich psovi z tlamy papuči. „Já jsem jí řekla, ať si vyhrne tričko, že se na to podívám. Na boku měla nepěknou modřinu a prokousnutí a já se jí ptala, jestli jí to udělal ten pejsek. Ona řekla, že to má i na nohách. Ukázala nám nohy i ruce, všude měla asi 20 ranek různého stáří od psa,“ vypověděla do protokolu učitelka.

Dívka vnímá chování rodičů jako normu, varovala psycholožka

Kopnutí do břicha matkou potvrdila ve své zprávě i školní psycholožka. „Viditelné stopy na dolních a horních končetinách a trupu různého stáří a velikosti po zranění psem svědčí o nedostatečně zvládnuté situaci doma, což má negativní dopad minimálně v tom smyslu, že dívka vnímá chování rodičů jako normu,“ uvedla psycholožka s tím, že hrozí riziko neurotizace dívenky a doporučuje dohled OSPOD.

Psycholog nemá koule, aby napsal, jak to je, řekla pracovnice OSPODu

Školní psycholožka na situaci upozornila pohořelický OSPOD. Jeho pracovnice o tom sice vyhotovila záznam, který však do spisu založila až o dva měsíce později. Na kopnutí do břicha a zranění od psa přitom upozornily i třídní učitelka a výchovná poradkyně. A stejný OSPOD informovaly o podezření na týrání i pracovnice krizového centra, kde dívenka strávila přes pět měsíců. „Pracovnice OSPODu naše zprávy okomentovala tak, že psycholog nemá koule, aby napsal, jak to je,“ uvedla u soudu vedoucí krizového centra, která označila spolupráci s pohořelickým OSPODem za velmi nestandardní.