Najatá firma začala dnes ráno v Brně v Plotní ulici rozebírat obytné stavební buňky, ve kterých minulý týden při požáru zemřelo osm lidí. K zemi šly zatím dvě z nich. Firma by měla podle vyjádření zaměstnanců práce dokončit ještě dnes.

Jde o 12 propojených stavebních buněk, které ale byly opuštěné a zanedbané. Oběťmi požáru byli zřejmě lidé bez domova, kteří se dostali dovnitř. Kolem 8:30 byly dvě stavební buňky rozebrané, pracovníci třídili do pytlů či na hromady plasty, kovy či dřevo. Na místě pracoval bagr, k dispozici měl nákladní vozy.

Hořelo na pozemku Českých drah, propojené stavební buňky, ve kterých začalo hořet, ale firmě nepatřily

O určení vlastnictví se státní podnik soudil, soud ale určil, že je majitel neznámý. Dráhy proto chtějí místo uklidit na vlastní náklady. Firmě vybrané v soutěži dráhy podle dřívějšího vyjádření mluvčí ČD Vandy Rajnochové pozemek předaly minulou středu, tedy den před požárem. Tehdy podle mluvčí byly buňky zabezpečené proti vniknutí a nebyli v nich žádní lidé. Policie následně uvedla, že podle předběžných výsledků ohledání vnikli lidé do objektu určeného k demolici neoprávněně.

Podle Českých drah půjde celkově o úklid toho pozemku, včetně například odstranění náletových křovin

„Součástí toho je i odstranění nezapsaných objektů, nejde o demolici,“ řekla. Dráhy podle ní za akci zaplatí několik set tisíc korun. Firma by pak měla pozemek předat drahám zpět podle mluvčí zhruba do poloviny června. Dráhy podle Rajnochové zatím nemají s lokalitou plány.

Kriminalistům se po tragickém požáru v Plotní ulici dosud podařilo identifikovat dva muže a jednu ženu, totožnost pěti dalších obětí je stále neznámá. Nadále proto žádají o pomoc veřejnost. Informace, které by mohly pomoci oběti ztotožnit, lze předat na lince 158.

Policie stále také zjišťují příčinu požáru

Požár soustavy obytných stavebních buněk v Plotní ulici vypukl minulý týden ve čtvrtek po 02:00, hasiči jej zlikvidovali před 07:00, následovalo vyšetřování příčin tragédie. Činnost vyšetřovatelé na místě ukončili ještě ten den odpoledne. Počtem obětí šlo o čtvrtý nejtragičtější požár v ČR od roku 1990.

Buňky nikdo nepoužíval a na místě stály dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou

Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, a to v souvislosti s novým vlakovým nádražím. Před třemi lety se opodál stala obdobná tragédie, při požáru železničního vagonu tam uhořeli čtyři lidé. Vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna bezdomovců. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost při používání topidla.