Varování policistů před podvody na internetu se minula účinkem u dvou důvěřivců ze Znojemska. Jeden z nich přišel po seznámení s neznámým podvodníkem na seznamce o dva miliony korun. Druhou obětí byla žena, která naposílala domnělému obchodníkovi 2,2 milionu korun, uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Celková škoda z obou případů tak přesáhla čtyři miliony korun.

Šel na to přes internetovou seznamku

V prvním případě posloužila zatím neznámému podvodníkovi k opravdu zajímavému zisku. internetová seznamka. „Ve výhradně elektronické komunikaci se na konci dubna seznámil s mužem středního věku ze Znojemska. Tomu záhy nabídl výhodné investování do kryptoměn,“ popsal začátek případu Malášek.

Podvod pochopil až po ukončení komunikace

Když se hned první investované částky slibně navyšovaly, poškozený neváhal investovat další peníze. „Během osmatřiceti dní tak ve dvanácti platbách odeslal přesně podle instrukcí virtuálního kamaráda skoro dva milióny korun. Když přestal podvodník komunikovat, poškozený pochopil, že byl podveden a případ oznámil policii,“ uvedl policejní mluvčí.

Na falešnou investici si půjčovala i v bankách

Podle něj ještě o 200 tisíc korun vyšší škodu způsobil ženě ze stejného regionu možná jiný podvodník. „Poškozená si na internetu našla firmu nabízející zajímavé zhodnocení peněz. Kontaktovala ji a brzy se dohodli na spolupráci. Během dvou měsíců investování na účty obchodníka v touze po zisku odeslala dva milióny a skoro dvě stě tisíc korun. Nemalou část z odeslaných peněz přitom získala z půjček od bankovních institucí,“ dodal Malášek.