Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu začali trestně stíhat čtyři lidi kvůli podezřením, která souvisejí s přidělováním nebytových prostor v Brně. Dva z nich stíhají opětovně, dva nově. Jde o kauzu prostor v ulici Hlinky 46 a Hlinky 46a. V tiskové zprávě o tom dnes na webu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci informovala žalobkyně Petra Lastovecká. Ta odmítla sdělit, zda dotyční vykonávají nějaké politické funkce. Kriminalisté tři lidi podezřívají z podplacení, kdy jeden člověk se tohoto jednání dopustil ve formě účastenství. Čtvrtého podezřívají z podvodu.

Rozšířili stíhání o další dva lidi

Kriminalisté loni na podzim zahájili trestní stíhání dvou lidí pro neoprávněné nakládání s nebytovými prostory, letos v lednu stíhání obou po stížnosti zrušili. „Trestní stíhání bylo aktuálně zahájeno pro totožný skutek vůči totožným obviněným, a navíc bylo rozšířeno o trestní stíhání dalších dvou osob. Opětovně bylo vydáno se souhlasem státní zástupkyně VSZ v Olomouci, která ve věci vykonává dozorová oprávnění dle trestního řádu,“ sdělila žalobkyně.

Exkluzivní bydlení ovládali pomocí bílých koní

Podle dřívějších zpráv serveru Seznamzprávy.cz policie na podzim ve věci trestně stíhala dvě ženy za to, že prostory v historickém domě v ulici Hlinky, které mají více než stometrovou rozlohu a je možné tam vybudovat exkluzivní bydlení, ovládaly podle kriminalistů s pomocí tzv. bílých koní, tedy nastrčených lidí. Prostory, kvůli nimž jsou ženy stíhány, přidělila Městská část Brno-střed původně podle serveru švagrovi brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a jeho přítelkyni. Ti o několik let později podle serveru radnici požádali, aby jim přidělené půdní prostory byly přepsány na jiný pár – Tomáše Janošku a jeho družku. Policie podle serveru mínila, že to byly jen nastrčené osoby a že ve skutečnosti prostory ovládal někdo jiný. Janoška je totiž podle serveru bratrem jedné z obviněných žen – Moniky Janoškové. Druhou stíhanou byla podle serveru její kolegyně Denisa Hlubocká.

Nemám k tomu informace, uvedla primátorka

Vaňková dnes na SMS dotaz ČTK, zda má ohledně případu nějaké informace, odpověděla, že nemá. Novinářům tehdy na podzim řekla, že k trestnímu stíhání v dané věci nic neví. „Byla jsem o tomto informována, ale nemám k tomu bližší informace. Vzhledem k tomu, že je to dům na území městské části Brno-střed, kde jsem působila, je možné, že se další informace dozvíme,“ řekla tehdy Vaňková. Na dotaz, zda ji k věci kontaktovala policie, v té době uvedla, že v posledních měsících ani letech nikoliv.

Policie na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům dvakrát

Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny a privatizace městských domů deset lidí, tři později propustila. Obvinila sedm lidí a dvě firmy.