Krajský soud v Brně dnes za pokus o vraždu dítěte mladšího 15 let uložil Františku Oláhovi 16 let vězení a zabezpečovací detenci. Dívce také musí uhradit za nemajetkovou újmu půl milionu korun. Sedmatřicetiletý muž pod vlivem drog loni na podzim v Brně na ulici bodl čtrnáctiletou školačku do krku kuchyňským nožem. Soud jej potrestal i za výtržnictví, kterého se muž podle rozsudku dopustil už dříve. Muži hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Soud jednal s vyloučením veřejnosti

Hlavní líčení začalo v úterý, trvalo jen dopoledne. Uskutečnilo se ale bez přítomnosti veřejnosti, soud veřejnost vzhledem k věku poškozené a citlivosti případu vyloučil. Muž je ve vazbě, přivedla jej eskorta.

Byl to zákeřný čin, řekl soudce

Předseda senátu Aleš Novotný dnes v rozhodnutí a odůvodnění uvedl, že muž prohlásil vinu, což byla jeho asi jediná polehčující okolnost. Čin označil za zákeřný. „To jednání vykazuje velmi závažné znaky společenské škodlivosti,“ uvedl soudce.

Přežila jen díky šťastné náhodě

V odůvodnění popsal, že muž dívku na ulici pronásledoval z nezjištěného důvodu, povalil ji na zem a několikrát ji stočenou do klubíčka udeřil do hlavy. Poté svůj útok krátce přerušil, vrátil se k dívce a bodl ji do krku. Podle soudce přežila jen díky šťastné náhodě, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. „Byla neočekávaně, bezdůvodně napadena cizí osobou. Pro ni každý pobyt na ulici nyní může představovat tu samou obavu z napadení,“ řekl soudce.

Onanoval a močil před ženami

Muži přitížilo, že v době spáchání zločinu byl v podmínce kvůli výtržnictví. Za výtržnictví ho trestal nyní i krajský soud, protože muž v měsících před činem opakovaně napadal jiné ženy či dívky. Například v červenci v trolejbusu jednu z cestujících udeřil dřevěnou tyčí, v září si před dívkou stáhl kalhoty a ukazoval jí holý zadek. Před jinou onanoval, před další močil.

Zadržel ho svědek

Událost se stala loni 20. září okolo 14:30 v Táborské ulici. Muž dívku napadl a poté ji bodl nožem. Dívka musela být převezena do nemocnice. „Útočníka na místě do příjezdu strážníků zadržel kolemjdoucí. Po příjezdu hlídky městské policie musel být agresor za použití donucovacích prostředků zpacifikován. Pachatel byl na místě policisty zadržen a převezen do policejní cely,“ popsal případ už dříve policejní mluvčí Petr Vala.

Do vazby šel kvůli hrozbě útěku a opakování násilných deliktů

Policisté muže následně obvinili z pokusu o vraždu dítěte mladšího 15 let. Soud pak muže poslal do vazby. Státní zástupkyně Iveta Eichlerová tehdy vazbu navrhovala kvůli hrozbě útěku a opakování násilné trestné činnosti. Podezřelý podle ní užíval drogy a nešlo předvídat, jakého jednání by se dopustil a v jakém rozsahu. Zmínila, že zhruba před deseti lety byl muž ve vězení za majetkovou trestnou činnost.