Přestože policisté neustále varují před internetovými podvody, kdy darebáci lákají důvěřivce na investice do kryptoměn, řeší další smutné případy lidí, kteří podvodníkům naletěli. Patří k nim i manželský pár z Břeclavska, který pachatelé připravili o půl milionu z úvěru, který teď budou muset splatit.

Začalo to posláním pěti tisíc

Starší manželský pár chtěl podle reklamy na internetu výhodně investovat a podle prvotních pokynů zaslal počáteční vklad ve výši pěti tisíc na uvedený účet. „Podvodníci jim zanedlouho poslali odkaz na stránky, které zobrazovaly, jak se zaslané peníze krásně zhodnocují. To v nich mělo vyvolat pocit, že vše bez obtíží funguje,“ popsal triky internetových podvodníků policejní mluvčí David Chaloupka.

Umožněte mi vzdálený přístup do počítače, rozkazoval podvodník

Pro možnosti další investice následně manželům volal už jejich osobní bankéř. „Poměrně direktivním stylem jim sdělil, že pokud chtějí dále zhodnocovat svoje peníze, mohou tak činit jedině přes něj. A provedou to tím, že mu umožní vzdálený přístup do jejich počítače. Protože poškozený už v minulosti podobným podvodníkům naletěl, další investici s tímto odůvodněním odmítl,“ uvedl Chaloupka.

Peníze z úvěru šly na neznámé účty

Neznámý darebák se podle něj však nenechal odradit a novou taktiku začal stavět právě na této negativní zkušenosti. „Muži slíbil, že mu získá ztracené peníze nazpět. Aby to mohl provést, žádal za službu zaplacení dalšího poplatku, na který však už manželé neměli. Proto je navedl k sjednání dvou úvěrů ve výši téměř půl milionu korun a se samotným sjednáním jim napomohl prostřednictvím vzdáleného přístupu. Peníze pak odeslali na neznámé účty. Tímto podvedení splnili všechny podmínky, aby se dostali do pořadníku osob, kterým měly být vráceny peníze,“ řekl mluvčí policie.

Nekalé praktiky zarazili až policisté

Manželský pár potom podvodník využíval i k přeposílání peněz od dalších podvedených. „Vytvářel v nich dojem, že jim pomáhá a posílá peníze, aby si mohli zaplatit posun v seznamu čekatelů na odškodnění na první místa. Přítrž jeho nekalým praktikám učinili až policisté, když nechali účet zablokovat,“ dodal Chaloupka.