Policie v Brně kvůli drogám zadržela čtyři lidi a zajistila mimo jiné skoro 100 tisíc pilulek o váze asi 30 kilogramů potřebných k výrobě pervitinu. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Na dva z mužů kriminalisté podali podnět k návrhu na vzetí do vazby. Podle odhadu kriminalistů by ze zajištěných léků bylo možno vyrobit asi tři a půl kilogramu pervitinu.

Efedrin kupoval na jihu Evropy

Podle policie sedmdesátiletý cizinec trvale bydlící na Blanensku obvykle jedenkrát týdně jezdil na jih Evropy, kde ve své rodné zemi ve velkém nakupoval léky s obsahem pseudoefedrinu. Z nich lze vyrábět pervitin. Do Česka dovezené medikamenty, které ukrýval ve speciální schránce v autě, pak prodával svému kumpánovi z Brna.

Kriminálník vytvořil síť výrobců drog

„Muž, který byl před nedávnem trestaný právě za aktivity na drogovém trhu, měl vytvořenou síť výrobců pervitinu. Ti mu pak za dodanou surovinu platili vyrobenou zakázanou látkou,“ popsal mluvčí. Muž získanou drogu podle policie dále přeprodával. Cizince jedoucího v osobním automobilu BMW centrem Brna policie zadržela. Následně zajistila další tři lidi včetně muže, který medikamenty odkupoval. Policisté následně udělali čtyři domovní prohlídky a sedm prohlídek nebytových prostorů.

Našli léky, pilulky, drogy i peníze

„Kriminalisté vedle skoro 30 kilogramů léků, což představuje téměř 100 tisíc pilulek, zajistili také další suroviny potřebné na výrobu zakázané látky, samotný pervitin a další drogy. Zajistili také mobilní telefony, výpočetní techniku a finanční hotovost,“ popsal zátah Malášek. Jednalo se podle něj o milion korun a 40 tisíc eur (v přepočtu téměř milion korun).

Obvykle dovezl až 20 kilo léků

Cizinec při svých cestách na jih Evropy obvykle dovezl mezi 15 a 20 kilogramy léků. „Takto je dovážel nejméně poslední rok,“ sdělil mluvčí. Kriminalisté případ dále vyšetřují.