Červencový požár v Brně v bývalém průmyslovém areálu v ulici Rumiště podle vyšetřovatele hasičů někdo založil úmyslně. Potvrdil to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Mluvčí policie Pavel Šváb řekl, že policie bude o případu informovat v nejbližších dnech. Při požáru se zranilo šest lidí, z nich dva policisté a jeden hasič. Hořel odpad v jednom z domů, požár poškodil i střechu objektu. Škoda je podle Mikošky nulová.

Únik oknem znemožňovala dvojici mříž

Požár budovy měli hasiči nahlášený odpoledne 12. července. Ve druhém nadzemním podlaží zůstali dva lidé, kteří se nemohli dostat ven. „Muž a žena nemohli tento zakouřený prostor opustit z důvodu značného množství horkého a toxického kouře uvnitř budovy. Únik oknem znemožňovala instalovaná železná mříž,“ uvedl tehdy mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Mechanik se jim snažil pomoci

Ještě před příjezdem hasičů se uvězněnou dvojici snažil zachránit pracovník blízkého pneuservisu. Muž přistavil žebřík, vylezl na úroveň okna a mříž částečně vypáčil. „V době příjezdu hasičů se popálený muž již nacházel mimo zakouřenou místnost. Ženu, které se nepodařilo mříž překonat, držel zachránce za ruce, aby s ní v hustém kouři, který zahalil i blízký venkovní prostor, neztratil kontakt,“ popsal mluvčí. Hasiči popálenou ženu z požárem zasaženého prostoru dostali ven, nasadili kyslíkovou terapii a dolů transportovali v nosítkách.

Při zásahu se zranili dva policisté a hasič

Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová tehdy uvedla, že se zranilo šest lidí, z toho tři civilisté. Jeden byl popálený těžce, jeden lehce, třetí se nadýchal kouře. Všichni skončili v nemocnici. Při zásahu se zranili i dva policisté, kteří se nadýchali kouře. Oba záchranáři také převezli k dalšímu ošetření do nemocnice. Zranil se i jeden z hasičů, kterého záchranáři ošetřili na místě. Bothová uvedla, že záchranáři vyslali na místo požáru sedm prostředků včetně velkokapacitní sanitky. Hasiči požár dostali pod kontrolu asi po hodině, následně vyhledávali skrytá ohniska. Zcela jej zlikvidovali zhruba za další půlhodinu.