Kauza dědy, obžalovaného za to, že chtěl do péče vnučku, u níž bylo podezření na týrání matkou, jde u Městského soudu v Brně do finiše. Soudce dnes položil obžalovanému řadu otázek, které navrhl soudní znalec z oboru psychologie. Ten měl na osmapadesátiletého muže vypracovat znalecký posudek s otázkami žalobkyně, na které však obžalovaný odmítal odpovídat, protože byly urážlivé a postavené tak, že předjímaly jeho odsouzení za narušení mravní výchovy vnučky a poškozování cizích práv.

Vnučka často usínala a křičela ze spaní, řekl děda

Soudce se obžalovaného nejprve v přítomnosti soudního psychologa zeptal, proč nainstaloval do bytu své dcery kameru. „Měl jsem důvodné podezření, že má vnučka problémy s matkou. Byla totiž neustále plačtivá a spavá. Matce jsem kvůli tomu navrhoval návštěvu u dětského psychologa, ale dcera to odmítala. Vnučka přitom vykřikovala ze spánku. Měla tiky v obličeji, bála se hraček a křičela: Pálí! Důvodem umístění kamery bylo právě chování vnučky. Pořídil jsem tak řadu záznamů. Neměl jsem přitom jinou možnost zjistit, co se s vnučkou vlastně děje,“ vysvětlil obžalovaný.

Vnučka si stěžovala, že ji doma bijí

Z nahrávek tak podle svých slov získal důkazy, které konzultoval s psycholožkou a právníkem. Ti podle něj označili chování matky a otčíma děvčátka za gestapácké týrání. „Vnučka si neustále stěžovala, že ji doma bijí a jsou na ni zlí. Každý den byla bita matkou a otčímem. Matka ji také nechala v zimě stát jen ve spodním prádle na balkoně a častovala ji velmi hrubými a vulgárními výrazy. A proto se k matce nechtěla ode mě vracet. Nahrávky týrání vnučky jsem pak poskytl policii, která to uzavřela s tím, že by mohlo jít z mé strany o stalking. Považuji proto za skandální, že jsem jako oznamovatel stíhán za to, že jsem policii oznámil týrání vnučky matkou,“ uvedl muž. Ze záznamů přitom podle něj vyplynulo, že ji matka surově zbila, když jí uštědřila sedm silných úderů rukou.

Usnula v sedačce v autě po 50 metrech jízdy

Poté padly otázky na logopedickou a stomatologickou péči vnučky. Obžalovaný uvedl, že k logopedovi a zubařovi vodil děvčátko poté, co zjistil, že matka tuto péči hrubě zanedbává. Soudce se ptal i na spavost školačky, které je letos deset let. „Vždy, když jsem si vzal vnučku na víkend a posadil ji do sedačky v autě, tak po ujetí 50 metrů okamžitě usnula,“ řekl muž a dodal, že měl podezření, že jeho dcera dává děvčátku sedativa, aby ji zklidnila.

Matka podle dědy zanedbávala i hygienu dcerky

Podle něj jeho dcera zanedbávala i hygienu děvčátka. „Vnučka si stěžovala, že ji štípe zadeček. Jednou jsem ji dokonce kvůli tomu musel vzít do náruče, protože jí to dělalo velké problémy při chůzi. Když jsem ji dovezl k sobě domů, tak měla vždy špinavé kalhotky. Tipuji, že je měla tehdy na sobě několik dnů. Očistil jsem ji vlhčenými ubrousky a pak speciálním krémem na opruzeniny. Vnučku jsem od jejích pěti let vedl k samostatné hygieně, což pak ocenili v krizovém centru, kde později na čas skončila,“ uvedl obžalovaný.

Místo lásky se dočkala nadávek a bití

Ten své dnešní vystoupení u soudu zakončil konstatováním, že ve vztahu jeho dcery k vnučce chyběla laskavost a láskyplnost. Místo nich se dočkala jen nadávek a bití. „Mamka mě kopla do bříška a moc mě to bolí,“ stěžovala si vnučka obžalovaného ve škole. „Týrání popsala i na policii, ale tu stejně jako žalobkyni zajímalo jen to, jestli jsem naváděl vnučku proti matce,“ dodal obžalovaný. Ten se dnes u soudu dohodl se znalcem na červnovém termínu zkoumání, po němž bude vyhotovený psychologický posudek. Po jeho projednání u soudu by pak měl už následovat rozsudek.