Krajský soud v Brně dnes zamítnutím odvolání potvrdil podmíněný trest a dvouletý zákaz řízení Josefu Pavlasovi, který jako řidič traktoru v září 2020 zapříčinil nehodu na přejezdu v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Spěšný vlak Českých drah se tam tehdy střetl s traktorem s vlečkou, dva vozy vlaku vykolejily, pět lidí utrpělo zranění. Podle předsedy senátu nebýt reakce strojvedoucího, který začal brzdit, mohlo dojít „k masakru“. Předchozí rozsudek okresního soudu je tak pravomocný.

Zranili se čtyři cestující a vlakvedoucí

Nehoda se stala 18. září 2020 na přejezdu zabezpečeném pouze výstražnými kříži. Vlak jel podle tehdejšího vyjádření mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala z Brna do Starého Města, v důsledku střetu dva vozy vykolejily. Při nehodě podle něj utrpěli zranění čtyři cestující a vlakvedoucí. Způsobená škoda na vlaku byla podle něj vyčíslena na 400 tisíc korun, na traktoru na 100 tisíc a na trati na 50 tisíc korun.

Obhájce navrhoval zproštění viny

Okresní soud v Uherském Hradišti jednasedmdesátiletému Pavlasovi letos v únoru za obecné ohrožení uložil jeden rok vězení podmíněně odložený na dva roky a také dvouletý zákaz řízení všech motorových vozidel. Muž se proti rozsudku odvolal. Obhájce dnes u krajského soudu nesouhlasil s hodnocením důkazů, poukazoval například na rozporuplná tvrzení některých svědků. Navrhl zproštění viny, podle něj nebylo prokázáno to, co bylo tvrzeno v obžalobě. Podle obžaloby řidič traktoru ve směru z pole k silnici řádně nesledoval situaci v silničním provozu, když vjel na železniční přejezd v době, kdy už bylo vidět a slyšet zprava ze směru od Veselí nad Moravou přijíždějící houkající vlak.

Původní verdikt je velmi mírný, řekl soudce Flídr

Krajský soud odvolání zamítl, podle předsedy senátu Aleše Flídra byl rozsudek okresního soudu naopak velmi mírný. Odvolací soud jej ale nemohl zpřísnit, žalobce se proti rozsudku okresního soudu neodvolal. „Nebýt reakce strojvedoucího, mohlo by dojít k masakru,“ uvedl Flídr. Několik lidí by tak mohlo utrpět smrtelná zranění. Uložený trest by pak podle Flídra byl dlouhý a nepodmíněný.

Ve vlaku tehdy jelo asi 50 lidí

Na místě nehody tehdy zasahovali záchranáři, hasiči i policie. „Traktor s přívěsem, malou prázdnou cisternou, vjel na železniční přejezd v momentě, kdy tudy projížděl i vlak,“ řekl tehdy policejní mluvčí Petr Jaroš. Ve vlaku cestovalo zhruba 50 lidí. Většina cestujících vystoupila po nehodě z vlaku sama, několika starším lidem pomáhali opustit soupravu hasiči.