Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest řidiči tramvaje, jehož souprava předloni v létě vlekla chlapce přivřeného ve dveřích desítky metrů. Nesmí déle řídit drážní kolejová vozidla. Už dříve mu městský soud uložil podmíněný trest, jeho délka dnešním rozhodnutím zůstala nezměněna. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Muž se hájil, že šlo o souhrn nešťastných událostí.

Zákaz řízení mu zpřísnili na tři roky

Městský soud muže letos v únoru potrestal za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky. Uložil mu také osmnáctiměsíční trest zákazu řízení drážních kolejových vozidel. Žalobce i obhajoba se proti tomu odvolali, žalobce požadoval přísnější trest, obhajoba naopak zproštění viny. Krajský soud dnes odvolání obhajoby zamítl, naopak přisvědčil žalobci a muži zpřísnil trest, kdy mu prodloužil zákaz řízení na tři roky.

Bylo to hrubé šlendriánství, řekl soudce

„Šlo o hrubé šlendriánství. Spoléhal se jen na signalizace dveří, aniž by se přesvědčil, že nástup a výstup byl už ukončený. Jeho jednání mělo zásadní vliv na následek nehody, šlo o porušení důležitých povinností,“ řekl soudce Josef Teplý.

Tramvaj kluka vlekla 43 metrů

Událost se stala předloni v srpnu, kdy čtyřletý chlapec s matkou vystupoval z tramvaje na zastávce nedaleko Hlavního nádraží. Noha chlapce ale zůstala přivřená ve dveřích, tramvaj takto chlapce vlekla za sebou 43 metrů. Po zastavení tramvaje dítě vyprostil muž, který k místu nehody přiběhl. Chlapcova zranění nebyla vážná, v nemocnici mu ošetřili odřeniny, ještě letos v únoru u soudu ale bylo řečeno, že trpí psychickými problémy.

Šlo o souhrn nešťastných událostí, hájil se řidič

Podle potrestaného řidiče šlo o souhrn nešťastných událostí. „Je mi to strašně líto, že se něco takového stalo, šlo o souhrn nešťastných událostí. V době, kdy se začaly zavírat dveře, teprve začala matka vystupovat,“ řekl muž. Podle obhajoby byla chyba i na straně zaměstnavatele, kdy za událost podle obhájkyně mohl i technický stav tramvaje. Podle soudce ale muž postrádá sebereflexi, když z události viní jen matku a zaměstnavatele, ale ne sebe.