Ústavní soud v Brně odmítl stížnost Josefa Šafárika, který ve věznici v Horním Slavkově na Sokolovsku napadl nožem spoluvězně. Za pokus o vraždu si s konečnou platností odpyká deset let ve vězení. Vyplývá to z usnesení zpřístupněného v databázi Ústavního soudu.

Popírá vražedný úmysl

O Šafárikově vině rozhodl Krajský soud v Plzni, následně neuspěl ani u Vrchního soudu v Praze a Nejvyššího soudu. V ústavní stížnosti muž tvrdil, že soudy nesprávně vyhodnotily okolnosti a způsob provedení útoku a bez relevantních důkazů dospěly k závěru, že měl v úmyslu spoluvězně usmrtit, což Šafárik od počátku popírá. Stěžoval si také na to, že justice nezjistila přesný motiv činu.

Stížnost je neopodstatněná

Ústavní soudci stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou. „Jak vyplývá z odůvodnění napadeného rozsudku krajského soudu, bylo provedeno dokazování v rozsahu, který umožnil rozhodnout o vině stěžovatele,“ stojí v usnesení.

Zaútočil na vězně upraveným nožem

Recidivista Šafárik podle rozsudku předloni v květnu v Horním Slavkově napadl spoluvězně zašpičatělým a naostřeným příborovým nožem a vyhrožoval mu při tom, že ho zabije. Zasadil mu šest bodných a řezných ran do ramene a hlavy.

Rány nebyly hluboké, po ošetření v nemocnici propustili lékaři napadeného muže zpět do věznice. Podle znalců však dvě z ran mohly potenciálně smrt způsobit. Jen náhodou útok neměl tragický následek.

V rejstříku už má pět trestů

Šafárik byl ve věznici od srpna 2019 za loupež a krádež, tento trest by mu vypršel letos v prosinci. Šlo o jeho čtvrtý pobyt za mřížemi. I s nynějším verdiktem tak má recidivista pět záznamů v trestním rejstříku.