Brněnské Divadlo Bolka Polívky se zabydluje v Dělnickém domě v Židenicích, kde získalo provizorní zázemí. Hrát tam bude prozatím tři měsíce počínaje pátkem, tedy v září, říjnu a listopadu. V sále kvůli tomu vybudovali elevaci, což je sklon hlediště, který umožňuje lepší výhled i divákům v zadních řadách. Kde bude divadlo v prosinci, se stále ještě řeší, řekl mluvčí divadla Michal Adamík.

Po třiceti letech museli divadelníci pryč

Posledních 30 let sídlilo Polívkovo divadlo v městském objektu na Jakubském náměstí. Sál je však kvůli problémům se statikou mimo provoz. Město připravuje pro Divadlo Bolka Polívky jako dlouhodobou alternativu Sál Břetislava Bakaly v centru města, tento týden však radní teprve schválili výběrové řízení na firmu, která objekt pro divadlo upraví. Podle optimistického scénáře by tak sál mohl divadlu sloužit v druhé polovině sezony.

Do Dělnického domu se vejde téměř 350 diváků

Zatím si musejí diváci zvyknout na cestu do Židenic, stejně jako principál Polívka, který své putování do Dělnického domu natočil jako propagační video. Sál na Jakubském náměstí měl kapacitu více než 350 míst, do Dělnického domu se vejde téměř stejné množství lidí. Kulisy a rekvizity mají divadelníci uložené v externím skladu. Kancelář zatím zůstává v centru, pokladna je přes den otevřená na Jakubském náměstí, večer i v Židenicích, alespoň ve dnech, kdy se hraje divadlo.

O víkendu hrají Katy

První zářijový víkend se v Dělnickém domě hraje úspěšné představení Kati, které mělo v režii Ondřeje Sokola premiéru v březnu a z technických důvodů se nemohlo hrát na Letní scéně DBP na Kraví hoře. Podle webu divadla se lístky daly koupit ještě na dnešek a zítřek.

Provizorium přináší i těžkosti

Polívka uvedl, že si dočasného útočiště váží a možnost hrát v Židenicích přijímá s velkou vděčností a pokorou. Starosta Petr Kunc (Hlas pro Židenice) ocenil, že divadelní program obohatí kulturní nabídku městské části. Provizorium však přináší i dílčí komplikace. Kvůli kolizi s dalším programem Dělnického domu museli divadelníci zrušit nebo přesunout některá představení v zářijovém programu. Zrušeny jsou například reprízy her Kdo sestřelil anděla, Chlap na zabití, Celebrity, DADA Revue nebo Proslov. I v Židenicích už však má divadlo na některá představení vyprodáno. Plný sál bude například 7. září na představení DNA nebo 17. září na Milionového údržbáře.