Dnešní Nedělní speciál představuje zajímavý projekt Turistického informačního centra (TIC) v Brně. Ten od června zájemcům o moderní bydlení na začátku 20. století ukáže čtyři brněnské vily čtyř historicky významných architektů, jejichž inovativním přístupem se inspirují i ti dnešní. TIC totiž ve spolupráci se správci vil letos připravil hned 14 víkendů, kdy se můžete nechat unést moderní architekturou světového významu.

Nápad vznikl loni

„Myšlenka spojit návštěvu čtyř ikonických vil a nabídnout příznivcům moderní architektury koncentrovaný zážitek, vznikla v loňském roce. Do prodeje jsme nasadili v rámci pilotního ročníku 80 lístků na 3 víkendové termíny a bylo vyprodáno během pár minut,“ upřesnila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Nabídnou čtrnáct termínů

Letos tak může brněnská turistická centrála díky vstřícnému přístupu partnerů nabídnout hned 14 termínů. „Věřím, že uspokojíme i ty zájemce, na které se loni nedostalo,“ dodala Janulíková.

Vila Tugendhat, Vila Löw-Beer, vila Stiassni a Jurkovičova vila

Za jeden víkend tak zájemce čeká běžně vyprodaná Vila Tugendhat, zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, o téměř třicet let starší secesní Vila Löw-Beer, individualistická moderna vily Stiassni a Jurkovičova vila, inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění.

Ke vstupence získáte i slevu v Avionu

„Každá vila je jiná, každá zajímavá specifickým provedením i osudy jejích původních majitelů. Ke vstupence navíc získáte slevu 10 procent na ubytování a prohlídkový okruh ve funkcionalistickém hotelu Avion, což je nejužší hotel ve střední Evropě,“ doplnila mluvčí TIC Adéla Nováková.

Do Tugendhat jen v konkrétních termínech

Upřesnila také, že prohlídka Vily Tugendhat je v rámci víkendů možná pouze v konkrétních termínech. „Ostatní vily můžete navštívit individuálně kdykoliv během daného víkendu a jejich otevírací doby, doporučujeme si však termín rezervovat dopředu. Prohlídky všech vil jsou komentované. V mobilní aplikaci LOXPER navíc najdete zdarma čtyři trasy, které vás vezmou na krátké putování po okolí každé z vil,“ vysvětlila Nováková.

Lístky koupíte na webu

Ojedinělou nabídku prohlídky čtyř vil během jediného víkendu umožnili partneři TIC Brno, kterými jsou Muzeum města Brna, Muzeum Brněnska, Národní památkový ústav a Moravská galerie v Brně. Turistický produkt s názvem 1 víkend a 4 ikonické vily je v prodeji na webové stránce: https://www.gotobrno.cz/akce/1-vikend-a-4-ikonicke-vily/. Startuje se 2. až 4. června (prohlídka Vily Tugendhat 3. června v 9:00) a pak každých 14 dnů až do 24. až 26. listopadu, přičemž prohlídka Vily Tugendhat je v plánu 24. listopadu v 17 hodin.