Dnešní novoroční Nedělní speciál míří na nejvýznamnější událost roku 2023, tedy na lednovou volbu nového prezidenta či prezidentky. Hlavu státu si Češi zvolí po pěti letech, přičemž o jejich hlasy se uchází hned devět osobností. K největším favoritům se podle posledních průzkumů veřejného mínění řadí bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, generál Petr Pavel a bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. První kolo voleb se odehraje 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo se pak uskuteční 27. a 28. ledna.

Volí se v pátek a v sobotu

Volební místnosti, jejichž přehlednou mapu najdou Brňané na magistrátním webu, se otevřou vždy v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Odevzdat svůj hlas může občan ČR, který nejpozději druhý den voleb – tedy 14. ledna a ve 2. kole 28. ledna – dosáhne věku 18 let.

Prokažte se občankou nebo cestovním pasem

„Každý se musí po příchodu do volební místnosti prokázat platným dokladem, tedy občanským průkazem nebo cestovním pasem. Následně od volební komise obdrží prázdnou úřední obálku. Do ní v místě k tomu určeném vloží jeden hlasovací lístek s konkrétním jménem. Pozor, lístek se nijak neupravuje!“ upozornil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Jak je to s vyřízením voličského průkazu

Podle něj je u prezidentských voleb možné hlasovat na voličský průkaz v jakékoliv volební místnosti na území ČR nebo na kterémkoliv českém zastupitelském úřadě v zahraničí.

„O voličský průkaz si můžete zažádat osobně nebo listinou s úředně ověřeným podpisem či elektronicky prostřednictvím datové schránky u příslušného úřadu – v Brně jsou to úřady městských částí. A nově to je možné i na Portálu občana, kde k tomu potřebujete svou elektronickou identitu a datovou schránku,“ vysvětlil Poňuchálek.

Pokud si lidé na úřad zajdou kvůli vyřízení voličského průkazu osobně, mají čas do 11. ledna do 16 hodin a v případě 2. kola do 25. ledna do 16 hodin. Písemná či elektronická žádost pak musí být úřadu doručena do 6. ledna do 16 hodin (u druhého kola je to 20. ledna v 16 hodin).

Hlasovat můžou i lidé nakažení covidem

Lidé také mohou požádat ze závažných důvodů obecní úřad o to, aby mohli hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky. Umožněno bude odvolit i občanům, kteří budou v karanténě kvůli onemocnění covid-19.

„Ačkoliv ty nejhorší časy pandemie covid-19 už snad máme za sebou, může se stát, že v lednu bude větší množství lidí v izolaci. A volby prezidenta jsou natolik významné, že chceme umožnit volit co nejvyššímu počtu občanů,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že oproti komunálním volbám se nyní lze vrátit k osvědčeným způsobům hlasování.

Výhodou kombinace hlasování u volebního stanoviště, vybudovaného v každém okrese, v uzavřeném pobytovém zařízení a do zvláštní přenosné volební schránky, je podle Rakušana to, že umožňuje hlasovat i voličům, kterým bude karanténa nebo izolace nařízena ještě ve čtvrtek volebního týdne.

„Základním principem pak je, že nakažený volič nepřichází do kontaktu s běžnou volební komisí, ale pouze se speciální komisí. Rovněž hlasovací lístky odevzdané těmito voliči sčítá speciální komise zřízená při krajském úřadě,“ uvedla mluvčí resortu Klára Dlubalová.

V Brně najdou volební stanoviště na výstavišti

„V Brně bude stanoviště pro tento typ volby na výstavišti, kam se bude vjíždět branou číslo 4. Hlasování zde proběhne ve středu 11. ledna 2023 a v případě druhého kola 25. ledna 2023, a to od 8 do 17 hodin,“ doplnil Filip Poňuchálek.

Další informace najdou voliči na stránkách ministerstva vnitra, webu města Brna, na stránkách Jihomoravského kraje a na webech jednotlivých brněnských městských částí.