Prezidentský kandidát generál Petr Pavel prodával dnes odpoledne v centru Brna vánoční punč ve stánku Nadačního fondu Emil, aby tak podpořil sbírku pro Mikuláška Raka. Ten je po dětské mozkové obrně na vozíku a potřebuje speciální ortézy z Vídně, které mu ulehčí život. Zpravodajskému portálu BRŇAN při této příležitosti poskytl Petr Pavel krátký rozhovor.

Hodinu po poledni bylo na Moravském náměstí u Jošta živo. Zatímco u ostatních stánků na vánočních trzích se lidé průběžně střídali a kupovali si hlavně svařák, punč a další horké nápoje, aby se v nevlídném větrném počasí zahřáli, před dobročinným Emilovým adventním stánkem se tvořila fronta.

A není divu, protože za pultem a dvěma várnicemi stál v kožené bundě a v zástěře generál Petr Pavel. Ve frontě tak kromě novinářů podupávali i podporovatelé prezidentského kandidáta, aby s ním prohodili pár slov a nechali se zvěčnit na společné fotografii.

Čas médií na pořízení interview byl přitom rozkouskovaný po pěti minutách a mezi rozhovory ještě generál stačil nabízet alkoholický i nealkoholický punč, za který zákazníci platili štědré částky.

Proč jste se rozhodl prodávat punč právě v Emilově adventním stánku?

S Emilem jsme spolupracovali už v době covidové krize. A je mi sympatické, že tímhle způsobem vybírají peníze na dobrou věc a pro konkrétního člověka.

Takže sázíte spíš na kontaktní kampaň nebo na debaty s občany a společné debaty s dalšími kandidáty?

V kampani děláme všechno. Myslím si, že je důležité účastnit se debat, ale také je dobré zůstat v kontaktu s lidmi.

Co říkáte na to, že vás protikandidátka Danuše Nerudová v posledních průzkumech těsně předstihla? Zároveň jí mnozí odborníci vyčítají, že nemá větší kontaktní kampaň a sází spíš na debaty.

Přeju jí, že si taky vyzkouší, jaké to je být na prvním místě. Myslím si, že to je dobře. Co se týká způsobů kampaně, tak každý kandidát dělá přesně takovou kampaň, jaká mu vyhovuje. Snažím se dělat takovou kampaň, která je přirozená a myslím si, že to je i cítit, protože se nerad stylizuji do něčeho, co mi není vlastní.

Jak vnímáte to, že se Andrej Babiš snaží vás a Danuši Nerudovou rozeštvat, aby si jednoho z vás takzvaně připravil na druhé kolo?

Je to jeho typická taktika. Andrej Babiš se nikdy moc netrápil tím, jakými způsoby dosáhne úspěchu, takže to beru jako očekávatelný fakt, který mě nepřekvapuje.

Co vás ještě dnes a do Vánoc v kampani čeká?

Dneska mě čekají ještě dvě besedy, nabitý program mám i zítra a také příští týden, kdy mě mimo jiné čeká řada rozhovorů pro média a pak snad pár dnů volna o svátcích.

Andrej Babiš si vybral taktiku, kterou před svým prvním i druhým zvolením použil Miloš Zeman, tedy že do televizních debat šel až těsně před volbami v lednu. Co na to říkáte?

Podle mě to svědčí o tom, že to není zrovna největší hrdina, protože kdyby se toho nebál, tak do těch debat půjde.

Nabitý program až do večera

Hned po rozhovoru generál Pavel naléval další punče, za které přibývaly do kasičky na pultu většinou dvoustovky i pětistovky.

Kolem půl třetí prezidentský kandidát, kterému ministerstvo vnitra právě dnes vylosovalo číslo 4, charitativní prodej ukončil a spěchal na 15. hodinu do firmy YSOFT, kde měl až do 17.30 hodin naplánovanou návštěvu výroby a diskuzi se zaměstnanci. Odtud se pak ještě přesouval na večerní občanskou debatu, která začínala v 19 hodin v Besedním domě.