Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na jihomoravské hrady, zámky a další památky, které se po sezónách ovlivněných pandemií covidu staly opět hlavními výletními cíli turistů. Postupně přibývá i zahraničních návštěvníků a ve větší míře vrátily školní výlety i zájezdy seniorů. Zpravodajskému portálu BRŇAN to potvrdila mluvčí kroměřížské Územní památkové správy Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová s tím, že v červenci se největším hitem stal zámek v Lednici na Břeclavsku, který spolu s blízkým Janohradem navštívilo přes 190 tisíc lidí.

Pozvolnější rozjezd sezóny

„Rozjezd sezóny během prvního prázdninového měsíce byl pozvolnější, menší návštěvnost zejména během prvních čtrnácti dnů v červenci potvrzuje léty platný trend, že pokud panují opravdu vysoké teploty, návštěvníky to láká více k vodě než na prohlídkové trasy památek. Ale při srovnání návštěvnosti v polovině sezóny pozorujeme na většině památek mírný nárůst, u těch ostatních je návštěvnost srovnatelná s minulým rokem,“ uvedla Šnajdarová.

V Lednici nejvíc lákají reprezentační sály, skleník a minaret

Právě nejvíc navštěvovaný zámek Lednice zahajuje sezónu již v únoru. Významný podíl na návštěvnosti zámku mají cizinci, kteří tvoří asi jednu čtvrtinu z celkové návštěvnosti. Kromě Poláků, Maďarů, Slováků a Rakušanů se tam letos objevili i Korejci. Nejžádanějším prohlídkovým okruhem jsou reprezentační sály, skleník a minaret. „Dalším lákadlem budou tři velké koncerty mezi 18. a 20. srpnem, kdy zahrají a zazpívají No Name, Jarek Nohavica a Čtyři tenoři,“ upřesnila mluvčí památkářů.

Slibnou sezonu na Bítově rozjely jarní prodloužené víkendy

Velmi slibně se rozjela sezóna na hradě Bítově na Znojemsku, kam jen v červenci zavítalo skoro 35 tisíc lidí. Velký podíl na dobrém rozjezdu přitom měly prodloužené jarní víkendy. „Skladba návštěvníků je na Bítově obdobná jako v minulých letech, převažují rodiny s dětmi. Vyhledávané jsou zejména noční prohlídky a ze zahraničních turistů přicházejí převážně Rakušané a Poláci,“ sdělila Šnajdarová. Hrad Bítov je podle ní vyhledávaným turistickým cílem i pro různorodost nabízených prohlídkových okruhů, k dispozici jsou klasické prohlídky reprezentačními sály, ale i zbrojnice, pivovar, mučírna a hradní zahrada.

Zámku v Rájci konkurují jeskyně

Pro zámek v Rájci nad Svitavou jsou v horkých letních dnech výraznými konkurenty nedaleké chladné jeskyně Moravského krasu. Přesto tam v první půlce prázdnin zavítalo přes 17 tisíc turistů. „Při výběru prohlídkového okruhu návštěvníci upřednostňují ten, kde je něco navíc. Teď například více volí prohlídky soukromých pokojů, protože je zde prezentována výstava historických fotografií ze zámeckého archivu. Mezi další vyhledávané akce na Rájci patří i mimořádné kastelánské prohlídky,“ uvedla mluvčí.

Valtice hlásí nárůst návštěvníků o čtvrtinu

Valtický zámek zaznamenal oproti loňskému roku zhruba čtvrtinový nárůst návštěvnosti, přičemž tam jen v červenci dorazilo téměř 55 tisíc lidí. Velký podíl na tom má úspěšná výstava Megabrouci, která končí až v polovině září. Návštěvnickým hitem je i hrad Veveří u Brněnské přehrady. V červenci si ho prohlédlo přes 60 tisíc lidí. A tradičním lákadlem je i hrad Pernštejn: první měsíc prázdnin tam přivítali přes 48 tisíc lidí. Na zámku v Miloticích se zvýšila návštěvnost v květnu a červnu, a to především díky školním kostýmovaným prohlídkám. Červencové statistiky návštěvnosti se pak na zámku, kde se na jaře natáčelo pokračování filmové Aristokratky v režii Jiřího Vejdělka, zastavily na čísle 21 933.