Losování 3. kola domácího fotbalového poháru MOL Cupu se bude na popud brněnské Zbrojovky opakovat kvůli chybě při nasazení týmů. Nový los se uskuteční dnes od 12 hodin. Fotbalová asociace ČR (FAČR) o tom informovala v tiskové zprávě.

Brňané měli hrát s Plzní

Druholigová Zbrojovka Brno byla mezi nenasazenými celky a středeční los jí přisoudil prvoligovou Plzeň. Jediným nasazeným celkem z druhé nejvyšší soutěže byla pražská Dukla, která se měla utkat s druholigovou Opavou. Nasazení elitní šestnáctky ale odporovalo rozpisu soutěže, na což ve čtvrtek upozornil brněnský klub. Ten jako nenasazený celek dostal papírově těžšího soupeře. „Už od úterý jsme v kontaktu s fotbalovou asociací. Pohár je pro nás důležitou soutěží, vnímáme jej jako možnost, jak pozvednout sportovní renomé klubu. Zároveň je důležité ctít platný rozpis soutěže, v opačném případě se vystavujeme riziku znevážení soutěže,“ uvedl brněnský sportovní manažer Zdeněk Psotka, jenž začátkem července po roce skončil ve funkci technického ředitele FAČR.

Řešení zní: bude se losovat znovu!

FAČR se za chybu omluvila a oznámila, že se snaží s kluby situaci vyřešit. Nakonec se řídící orgán soutěže po právní konzultaci rozhodl losování opakovat. „FAČR zvažovala různé varianty řešení, aby s ním souhlasily všechny dotčené kluby a zároveň aby nebylo právně napadnutelné,“ uvedla asociace. „Omluva klubům i fanouškům je naprosto na místě. Opakování losu z důvodu pochybení lidského faktoru je vždy nemilé, ale není jiná možnost, jak věc řešit. Určitě budou přijata taková opatření, aby se to neopakovalo,“ doplnil předseda FAČR Petr Fousek pro web asociace.

Týmy rozdělili na nasazené a nenasazené

Před losováním 3. kola poháru byly týmy rozděleny na kluby licenční (první a druhá liga) a nelicenční (od třetí ligy níže), které měly jistotu domácího zápasu. Zároveň se pole 32 týmů rozpůlilo do dvou košů na nasazené a nenasazené celky, přičemž kluby ze stejné skupiny nemohou hrát proti sobě. Nasazení se nejprve určuje podle aktuální sezony 2023/24. „Licenční kluby jsou rozděleny podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a umístění v mistrovských soutěžích v předcházejícím ročníku, na ‚nasazené‘ a ‚nenasazené‘. Nasazených klubů je zpravidla 16,“ stojí v rozpisu na oficiálních stránkách soutěže.

Zbrojovka měla být mezi nasazenými

Do 3. kola neprošla z prvoligových zástupců pouze Karviná, kluby z nejvyšší soutěže tedy obsadily 15 příček mezi nasazenými. Jedno místo zbylo pro tým z druhé ligy. Všechny druholigové celky působí logicky ve stejné soutěži, podle rozpisu tedy rozhoduje umístění v minulém ročníku 2022/23. V něm se umístilo nejvýše Brno, jelikož jako jediné hrálo první ligu, ze které sestoupilo. Dukla obsadila ve druhé lize čtvrté místo. Lepší byl i Vyškov na druhé příčce, ani ten ale při losování nedostal přednost před pražským klubem.

Funkcionář se za chybu omluvil

„Bohužel došlo k mému chybnému výkladu článku z rozpisu soutěží o nasazování ve 3. kole MOL Cupu, kdy jsem rozhodl podle aktuální tabulky druhé ligy. Mezi vedoucími týmy druhé ligy Duklou a Vyškovem proběhl los, podle kterého jsem určil jako nasazenou Duklu. Jsem si vědom toho, že došlo k mylnému kroku a že nasazená měla být Zbrojovka Brno, která se v minulém ročníku umístila šestnáctá v první lize,“ uvedl předseda Řídící komise TOP soutěží FAČR Martin Drobný, jenž má pohárovou soutěž v gesci.