K nákupům nemovitostí vedou lidi obavy z růstu úrokových sazeb i snaha získat výhodnou investici. V Brně se ve druhém čtvrtletí prodalo 503 bytů, což je více než za předchozí dva kvartály dohromady.

Takové prodeje stavitelé zaznamenali naposledy před pěti lety, kdy se byty prodávaly o polovinu levněji. Kupce zkrátka nezastavila ani cena 97 tisíc korun za metr čtvereční, kterou za nový byt v průměru zaplatili.

„Poptávka po bytech je dlouhodobě silná. Kupující se snažili využít posledních příležitostí ke sjednání výhodných úvěrů s cenou pod dvě procenta. V posledních třech měsících také došlo k hromadnému uzavírání obchodních transakcí u několika developerských projektů, což rovněž přispělo k nadstandardnímu počtu prodaných bytů,“ potvrdil v tiskové zprávě výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Hodnota prodaných bytů za poslední půlrok meziročně vzrostla o 75 procent na téměř čtyři miliardy korun. Státní rozpočet si díky tomu přilepšil o 600 milionů korun.

Nejvíce se kupovaly malé jednopokojové byty, o které se zajímá stále více investorů. „Průměrný hrubý výnos z pronájmu garsonky v Brně je dnes zhruba 3,9 procenta. Kromě toho jsou malé byty lépe likvidní, dají se v budoucnu znovu prodat,“ upřesnil Veselý.

Odborníci ale v tuzemsku pozorují nový trend, podobný zahraničí. „Mezi zájemci se objevují nemovitostní fondy, jako například švédský Heimstaden, které nechtějí nemovitost jen vytěžit a po pár letech prodat, ale počítají s dlouhodobými pronájmy bytů a jejich správou,“ dodal Veselý. Kromě toho si byty začínají ve vlastním portfoliu nechávat i samotní stavitelé.

Ceny bytů v Brně přitom neustále rostou, a jak se shodují odborníci napříč odvětvími, dokud města nepřipraví příležitosti pro novou výstavbu, klesat zřejmě nebudou.

„I kdyby se zrychlil průběh povolovacích procesů, rozšířila se nabídka bytů a ceny díky tomu poklesly, v posledním roce bylo zdražování natolik raketové, že nelze očekávat návrat cen na úroveň, jaká byla například před rokem,“ dodal obchodní ředitel společnosti Trikaya František Šudřich.

Za metr čtvereční kupci aktuálně zaplatí o 30 procent více než loni, kdy se byty nabízely v průměru za 86 800 korun. Aktuálně vyjde průměrný byt o rozloze 53 metrů čtverečních na téměř šest milionů korun, a tedy na 113 tisíc za metr. S průměrným brněnským platem 41 740 korun budou lidé na tento byt šetřit skoro 12 let.