Rodinný festival a charitativní běh Skolíme Koliště, který se odehrál o víkendu v parku na Kolišti a na prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně, opět pomáhal potřebným. Prozatímní výtěžek z transparentního účtu a od partnerů akce, který činí 517 tisíc korun, bude i se zbývajícími vybranými prostředky věnován klientům Sociálního nadačního fondu. Zpravodajskému portálu BRŇAN to potvrdila Michaela Dittrichová ze společnosti STAREZ – SPORT, který patří k organizátorům festivalu.

Běžely na dvě stovky sportovců

Akce Skolíme Koliště propojuje rodiny s dětmi, sportovce i širokou veřejnost s občany, kteří se ocitli v tíživých životních situacích. Letos poprvé se stala hlavním organizátorem akce městská společnost STAREZ – SPORT. Partnery akce jsou statutární město Brno a Sociální nadační fond. Letošního ročníku, který orámovala vystoupení kapely LAKE MALAWI a zpěvačky a herečky Bereniky Kohoutové, se zúčastnilo 191 běžců v sedmi kategoriích.

Výtěžek vybraný v letošním ročníku pomůže třem klientům zmíněného fondu

První je tříletý Dalda. Osud se s ním moc nemazlí. Trpí spinální svalovou atrofií II. stupně. Loni ještě nedokázal sám lézt. Moc si přeje jednou chodit. Rehabilitace mu v tom pomáhají, které jsou ale velmi nákladné. Pokud by na ně chodil denně, rodina zaplatí přes 30 tisíc korun měsíčně. Nemluvě o dalších penězích za léčbu nebo zdravotní pomůcky. Třeba i dětský invalidní vozík. „Právě na něm jsme Daliborka fotili. Užili jsme si u toho spoustu legrace a do jeho klukovsky šťastného úsměvu se okamžitě zamilovali. Věříme, že jednou udělá první samostatný krok a další budou následovat. Proto ho chceme podpořit a uhradit mu další cvičení,“ uvedla Tereza Fojtová ze Sociálního nadačního fondu.

Romana žije se sourozenci v dětském domově

Další, kdo potřebuje pomoc, je Romana. Ta se svými sourozenci žije v dětském domově a nyní se staví na vlastní nohy. Studentka vysoké školy si prošla nelehkou životní zkušeností a nyní pomáhá v obchodě se sportovním vybavením. „To, že i se svými sourozenci žije v dětském domově, byste nepoznali. Šrámy na duši totiž vidět nejsou. Osamostatnit se, když za sebou nemáte podporu nejbližší rodiny, je hodně těžké. Romana by měla brzy převzít byt a vytvořit si vlastní zázemí. Do začátku bude potřebovat finanční prostředky a my jí chceme pomoct sen o vlastním prostoru uskutečnit,“ upřesnila za fond Monika Škorpíková.

Vozíčkářka Alice míří do StarDance

A třetí podpořenou je Alice, bývalá zdravotní sestra, která s manželem vychovává syna a dceru s poruchou autistického spektra. Zatímco se během pandemie starala o ostatní, utrpěla sama míšní infarkt a zůstala na vozíku. K tomu se přidaly další zdravotní komplikace. Celá rodina se musela vyrovnat s nečekanou a náročnou situací. Alice je srdečná a upřímná. Sdílením svého příběhu pomáhá a inspiruje ostatní. Svůj elán ukáže i v nové řadě StarDance. Sociální nadační fond jí chce přispět na bezbariérové úpravy v bytě, které stále nejsou hotové. Pokud něco zbyde, uhradí se nutné rehabilitace.

Přispět lze přes QR kód

Zájemci, kteří nestihli podpořit Sociální nadační fond během sobotního podvečera, mohou zasílat libovolnou částku přes QR kód. Ten najdou rovněž na webu akce www.skolimekoliste.cz.