Od požáru v brněnském podchodu před hlavním nádražím uplynul týden a stále není zcela zřejmý rozsah škod, které napáchal, a tedy ani rozsah oprav potřebných k tomu, aby mohl zase fungovat. Hasiči už podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka ukončili vyšetřování a nyní musí město jako majitel analyzovat rozsah škod a potřebných oprav.

Oheň zasáhl rozvody elektřiny

Město chce pochod, kterým denně procházejí při běžném provozu tisíce lidí, zprovoznit co nejdříve, zatím ale nedokáže odhadnout, kdy by to mohlo být. Požár v místech pod obchodním domem Letmo zasáhl rozvody elektřiny a nyní je podle Poňuchálka potřeba zjistit, co funguje a nefunguje a jak velké je poškození.

Kvůli nefungujícímu osvětlení zavřeli celý prostor

Původně se po požáru, který vypukl v noci na sobotu, předpokládalo, že zůstane uzavřená pouze část pod Letmem a tramvajovými nástupišti. Ale vzhledem k tomu, že se v podchodu nedá svítit, je zavřený kompletně i pod železničními kolejemi až k obchodnímu domu Tesco. Přestože v podzemním prostoru hořelo už před týdnem, pach po spálenině je stále v okolí podchodu při jeho obcházení cítit.

Hasiči stanovili podmínky k otevření

„Hasiči nám také dali podmínky, které musíme splnit, abychom mohli otevřít. Ve vzduchu se nesmí vyskytovat škodliviny, což už je na základě měření prakticky splněné. Podchod také musí být vyčištěný od zbytků požáru,“ řekl Poňuchálek. V sobotu v noci hořely tři prodejní stánky, příčinou byla závada na elektrospotřebiči. Hasiči předběžně stanovili škodu na dva miliony korun. Čtyři lidé včetně jednoho hasiče se nadýchali zplodin.

Doplnili značení pro chodce

Lidé musejí podchod obcházet po povrchu. Od Teska k nádraží tak musejí projít pod viaduktem přes Křenovou a před nádražím musejí chodit také po povrchu, což stejně velká část lidí dělá běžně. „Doplnili jsme ještě značení pro chodce, aby věděli, kudy mají jít. Dali jsme je i na tramvajová nástupiště, aby hned věděli, že je pochod uzavřený,“ řekl Poňuchálek.