Hrnčířský výrobní odpad, který dokazuje blízkost hrnčířské dílny, našli archeologové při průzkumu souvisejícím s rekonstrukcí teplovodní sítě u Mendlova náměstí v Brně. Nález je poměrně vzácný, archeologové v Brně zatím mnoho dokladů hrnčířské výroby nenašli, řekla vedoucí výzkumu Lenka Sedláčková ze společnosti Archaia Brno.

Proluka slouží jako parkoviště

Nyní je na místě výzkumu proluka, která slouží jako parkoviště pro blízkou nemocnici u svaté Anny, dřív tam bývala zástavba, která lemovala cestu spojující Staré Brno s vlastním městem.

Našli tam i kredle

„Na dvorku jednoho z domů bylo poněkud překvapivě z odpadních vrstev získáno určité množství hrnčířského výrobního odpadu. Vedle režné keramiky, která měla být s jistotou později opatřena glazurou, v některých případech snad i malbou, se podařilo získat i několik hrnčířských podložek. V etnografické literatuře se nazývají kredle,“ uvedla Sedláčková.

Objevili i kachle pro výrobu kamen

Tyto podložky sloužily k prokládání hrnčířských výrobků v peci tak, aby se při vypalování jednotlivé výrobky neslepily. Kromě úlomků kuchyňské a stolní keramiky našli odborníci také kachle určené pro výrobu kamen. Samotnou hrnčířskou pec archeologové nenašli, ale předpokládají, že byla v blízkém okolí.

Je to velmi cenný nález, říká archeoložka

„Hrnčíř v těchto místech pracoval od druhé poloviny 17. století do 18. století. Tento nález je o to cennější, že z Brna máme dosud pouze dvě lokality, kde je výroba keramiky doložena nálezy, a to na Kapucínském náměstí a ve Veselé ulici. Četné hrnčíře v Brně zmiňují už ve středověku četné písemné prameny, fyzické nálezy ale zatím chybí,“ dodala Sedláčková.