Procházkám na čerstvém vzduchu přeje babí léto i podzim. Lidé tak mohou s průvodci TIC Brno poznávat známé i neznámé příběhy, osudy lidí i budov. S Autentickými prohlídkami města také oslaví významné dny nebo si mohou jít zaběhat a spojit tak příjemné s užitečným. V podzimní sérii čeká účastníky prohlídek 21 témat, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí TIC Brno Hana Bánovská

Je libo procházka po březích Staré Ponávky?

„Do podzimních témat Autentických prohlídek jsme tentokrát zařadili více procházek zaměřených na propojení města a přírody. Projdete se po břehu Staré Ponávky s botanickým výkladem nebo strávíte s celou rodinou odpoledne mezi stromy. Seznámíte se také s neživou přírodou v centru a v okolí brněnské přehrady, a to při plavbě na parníku,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková. Naopak podzimní vzpomínce na zesnulé se bude věnovat procházka po Ústředním hřbitově nebo hřbitově v Židenicích a chybět nebude ani kapka černého humoru na vycházce Smrt a rozklad v Brně.

Vyfotil dobrovolníky, kteří se starají o hroby

K připomínce Dušiček směřoval při tvorbě fotografie, již tradičně doprovázející cyklus Autentických prohlídek, také brněnský fotograf Roman Franc. „Dušičky jsou pro mě symbolem podzimu. Jako děcko jsem si představoval bytosti v bílém, které chodí po hřbitově a starají se o místa posledního odpočinku. Tak jsem to propojil a oslovil dobrovolníky, kteří ve svém volném čase čistí zapomenuté náhrobky na Ústředním hřbitově. Jsou naaranžovaní jako ty dušičky, kouzelné bytosti či strašidla, kolem náhrobku. Poslední část fotky, bez které by to ale nebylo ono, byla hrou náhody – pán, který šel zrovna ze smutečního obřadu, a já jej přemluvil, ať se s námi vyfotí. Poznáte ho? Fotografie je připomínkou naší brněnsko-německé historie, ale i poděkováním dobrovolníkům všech podobných úžasných projektů,“ řekl ke snímku Franc.

Připomenou i Sametovou revoluci

V dalších tématech nebudou chybět ani běžecké trasy. Kdo tedy ještě nezačal běhat, tak má nyní ten nejlepší důvod! „Svátek 28. října oslavíme hned dvěma procházkami s tematikou První republiky. Na vycházce Neon – onyx – káva si připomeneme avantgardu i funkcionalismus meziválečného období. Na trasu Byl život za první republiky jako z filmů pro pamětníky doporučujeme vyrazit i s dětmi, aby se dozvěděly, jak se v té době žilo. Podzimní cyklus uzavřeme 16. listopadu trasou připomínající události Sametové revoluce v Brně,“ vyjmenovala další prohlídky Hana Bánovská.

Seznam Autentických prohlídek je na webu

Kompletní seznam autentických prohlídek najdou zájemci na webu autenticke-prohlidky-brno.cz. Zakoupí tam i vstupenky, pro které si lze osobně přijít do infocenter na Radnické 8 a Panenské 1.