Od zítřka až do 15. září bude v moravské metropoli otevřeno sedm kostelů, které si můžou zájemci prohlédnout a dozvědět se o jejich architektuře, historii a významu. Startuje totiž už patnáctý ročník projektu Brno a jeho chrámy, který pořádá TIC Brno ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze. Letos se pořadatelé zaměřili na významné ženy, spojené s církvemi a brněnskými kostely. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělila mluvčí TIC Brno Hana Bánovská.

Eliška Rejčka, řeholní řády i zobrazení světic

Letošní doprovodný program projektu Brno a jeho chrámy se podle ředitelky TIC Brno Jany Janulíkové vydává po stopách odvážných žen, které jsou spojené s církvemi a sakrálními místy v Brně. „Poznáme působení Elišky Rejčky v Brně, ženských řeholních řádů, mecenášek kapucínského řádu či zobrazení světic v centru Brna. S tím souvisí i novinka – sběratelské kartičky pro děti, na nichž jsou vyobrazeny významné ženské osobnosti spojené se sakrálními místy v Brně. Spolu s pracovními listy Poznej brněnské kostely zatraktivní toto téma i mladším ročníkům,“ uvedla Jana Janulíková.

Ženám patří i zahájení projektu

Podle ní bude ženám věnováno i zahájení projektu, které proběhne 15. června od 19 hodin na dvoře bývalého kláštera voršilek na Josefské. Večer totiž zpříjemní autorské čtení Kamily Hladké z knihy Sestry a hudební doprovod Jitky Břízové.

Brno si letos připomene řadu významných výročí

Od 15. června do 15. září se od úterka do soboty zájemci podívají do baziliky Nanebevzetí Panny Marie (otevřeno 14.30–17.30), která slaví 700 let od svého založení. „Další 700. výročí od založení slaví kostel svatého Vavřince v Brně-Komíně, který bude přístupný každou neděli od 14 do 17 hodin. Polovinu, tedy 350 let od vysvěcení, oslaví kostel svaté Maří Magdalény na Masarykově třídě v centru města, který je do projektu zařazen poprvé. Lidé si budou moct prohlédnout statické zajištění interiéru, který je nyní v rekonstrukci, každé pondělí až pátek od 9.30 do 16.30 hodin,“ upřesnila Hana Bánovská. Od úterý do soboty lze navštívit i kostel svatého Tomáše (13.30–17.30), kostel J. A. Komenského a kostel svatého Michala (oba v čase 14.00–17.00). Své brány otevře i nejmladší brněnský kostel blahoslavené Marie Restituty na Lesné, který se otevře každou sobotu od 14 do 17 hodin.

Doprovodný program obsahuje zajímavé trasy

V rámci doprovodného programu čeká nejen na Brňany pět zajímavých tras s průvodci. Poznají kostel a klášter na Grohově, inspirovaný vatikánskou bazilikou svatého Petra. Vyrazí také za příběhy soch světic a světců z veřejného prostoru. Komentované prohlídky Kapucínské hrobky připomenou tentokrát inspirativní ženu, štědrou mecenášku, a především zakladatelku Hospice svaté Alžběty, Marii Alžbětu z Waldorfu.

Zvláštní pozornost bude patřit voršilkám

Průvodci povyprávějí o některých ženských kongregacích, které sídlily a sídlí v Brně a zvláštní pozornost bude patřit voršilkám. „Nezapomeneme ani na Elišku Rejčku a poodhalíme tajemství jejího života a působení ve městě. Tematické prohlídky jsou zdarma, ale z kapacitních důvodů je třeba si je rezervovat předem. To je možné v infocentrech TIC Brno nebo online,“ dodala Bánovská.