Až padesát autobusů brněnského dopravního podniku projede denně novou myčkou ve vozovně Medlánky. Vozy odtud vyjíždí zářivější. Díky nové myčce s lepší technologií se totiž umyjí efektivněji a po mytí na oknech nezůstávají zaschlé kapky vody. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městského dopravce Hana Tomaštíková.

Vsadili na osmotickou vodu

„Kompletní rekonstrukcí mycí linky a pořízením nové myčky nyní dosahujeme v očistě vozů daleko lepších výsledků než v minulosti. Vsadili jsme na technologii, která využívá osmotickou vodu. Ta se běžně používá v myčkách pro osobní automobily, ale nikoli v autobusových myčkách,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Na karoseriích nezůstanou zaschlé kapky

Technologie podle něj zajišťuje oplach vozidel bez zasychání vody a nezanechává tak na oknech ani karoserii žádné viditelné stopy. „Tento aspekt je pro nás důležitý, jelikož dnešní moderní autobusy mají polovinu plochy prosklenou. Chceme, aby byly naše vozy čisté a byly ozdobou města,“ upřesnil Havránek.

Nejvíc se autobusy myjí v zimním období

Novou mycí linkou projedou denně v závislosti na ročním období desítky autobusů. S očistou se začíná postupně s jejich návratem do vozovny v 18 hodin a pokračuje se až do půlnoci. „Nejvyšší frekvenci očisty máme nastavenou na zimní měsíce, kdy ji autobusy vlivem počasí nejvíce potřebují. V této době během noci projde mycí linkou až padesát autobusů. Jeden cyklus trvá dvě a půl minuty,“ vysvětlil technicko-provozní ředitel podniku Vítězslav Žůrek.

Na výrobu demineralizované vody pořídili technologii

Současně s novou mycí linkou dopravní podnik nainstaloval i technologii na výrobu demineralizované (osmotické) vody, kterou uchovává v nádrži a následně čerpá do oběhu mycí linky na oplach vozidel. Tuto technologii by podle Havránka brněnský dopravní podnik rád využil i v dalších myčkách.

Provozují šest mycích linek

Autobusová myčka v Medlánkách má vlastní čističku odpadních vod, díky které má velmi nízkou roční spotřebu vody. DPMB provozuje šest mycích linek – tramvajové v Pisárkách a Medlánkách, autobusové ve Slatině a v Medlánkách a trolejbusové myčky v Komíně a Husovicích.