Betlémy klasické od starých mistrů i novodobé si prohlédnete na výstavě v Letohrádku Mitrovských

Výstavu s přibližně 60 betlémy a obřím ročním betlémem doplněná o vánoční floristické dekorace a stromečky s dobovými i dnešními ozdobami - to vše můžete vidět v brněnském Letohrádku Mitrovských.

  • Foto

    letohradekbrno.cz

Můžete zde vidět veliké historické betlémy, betlémy od známých autorů /Josef Lada, Mikoláš Aleš, Marie Fischerová - Kvěchová a další/, exotické betlémy např. z Afriky.

K zajímavostem této předvánoční výstavy v Letohrádku Mitrovských v Brně patří "Hipsterský" betlém . Josef si trochu nezvykle pořizuje selfie mobilním telefonem, tři králové přijíždějí do Betléma na vozítkách segway. Výstava ale potěší i milovníky tradičních betlémů bez moderních prvků. Začíná dnes, potrvá do 12. ledna.

Kromě asi 60 historických, současných i exotických betlémů, vánočních ozdob a floristických dekorací si návštěvníci prohlédnou i raritu, takzvaný celoroční betlém - dioárama na téma života Ježíše Krista, uvedl za pořadatele Petr Lukas.

Ivana Langrová z Beskyd zhotovila z ovčího rouna 105 postaviček a zvířat ve 25 scénách. Celoroční betlém tak nezobrazuje pouze vánoční příběh, ale celý Kristův život od narození po ukřižování.

Dalším lákadlem výstavy je ručně malovaný betlém z roku 1933 od Josefa Václavů z Železnobrodska s 250 prvky. Podobně atraktivní je takzvaný králický betlém, a to díky množství drobných stavbiček a vyřezávaných figurek.

Papírové exponáty jsou zastoupené například tištěným betlémem ze začátku minulého století, čítajícím přes 200 stovky figurek darovníků, staveb a zvířat. Nechybí betlémy malované Josefem Ladou nebo Mikolášem Alšem.

Děti zaujme betlém z igráčků. Tradici jiných světadílů reprezentují ukázky z Etiopie, Zanzibaru, Mexika, ale i Malajsie. Výstavu můžete navštívit od 30. listopadu až do 12. ledna 2020. Na Silvestra a na Nový rok bude zavřeno, 26.prosince bude otevřeno jen od 13. do16:30 hodin.