Bezdomovec v roušce ukradl boty za osm stovek. Soud mu za to potvrdil dva roky žaláře

Dva roky vězení si má odpykat bezdomovec Petr Polák za to, že letos na jaře v době nouzového stavu ukradl boty za osm stovek. Trest mu potvrdil Krajský soud v Brně.

  • Foto

    redakce (REJ)

Pětačtyřicetiletý kriminálník byl prý opilý, jak zákon káže, když se 11. dubna nad ránem vloupal do bytového domu ve Slavíkově ulici v Hodoníně. Vydrápal se po schodech až do šestého patra, kde před jedním z bytů sebral letní obuv za 800 korun.

Za krádež by se zpovídal před přestupkovou komisí, jenže měl pech, protože v té době platil už skoro měsíc kvůli pandemii koronaviru nouzový stav. A hodonínský okresní soud byl v srpnu nekompromisní: dva roky ve věznici s ostrahou!

Recidivista s hustě popsaným trestním rejstříkem se přitom při výslechu kriminalistům ke krádeži přiznal, když tvrdil, že mu někdo ukradl jeho boty, proto si chtěl pořídit jiné. U soudu však obrátil. „Boty jsem ukradl z blbosti v opilosti. Prostě jsem je viděl, tak jsem si je vzal,“ četla ze spisu soudkyně Monika Staniczková.

Podle ní ho však usvědčily kamerové záznamy. A neobstojí ani jeho obhajoba, že jako bezdomovec přebývající občas v azylovém domě neměl tušení o nouzovém stavu. „Při výslechu na policii přitom přiznal, že o stavu nouze věděl. Šel cíleně krást v roušce a neznalost zákona ho neomlouvá,“ zdůraznila předsedkyně senátu.

I proto odvolání Poláka, který do Brna k soudu nedorazil, zamítla a smetla ze stolu návrh obhájce na přeměnu trestu vězení na podmínku. Podle soudců je totiž obžalovaný speciální recidivista, který má jedenáct zářezů v rejstříku, mimo jiné i za loupež. Rozsudek je tak pravomocný.

Zdroj: 
Brňan (REJ)