V brněnských Bosonohách začnou v červenci s rekonstrukcí Bosonožského náměstí. Je to jedna z největších investičních akcí, které tam připravují. Celý projekt začal studií v roce 2008, od té doby se významně neposunul. Do přestavby jediného tamního náměstí se nyní pouští nové vedení radnice. Rekonstrukce je pro městskou část finančně náročná, proto je rozdělená na tři etapy. V současné době je vybraný zhotovitel – firma SATES ČECH s.r.o. Práce potrvají do jarních měsíců příštího roku a přijdou na víc než 12 milionů korun, potvrdil zpravodajskému portálu BRŇAN bosonožský starosta Martin Černý (KDU-ČSL).

Ušetří tři miliony korun

„Máme za sebou výběrové řízení na první etapu rekonstrukce Bosonožského náměstí. Tato etapa zahrnuje zhotovení především nového povrchu před kaplí, vodního prvku a novou výsadbu zeleně. Obdrželi jsme celkem 7 nabídek na rekonstrukci. Zřízená komise pak vybrala firmu SATES ČECH s.r.o. s nejnižší nabízenou cenou. Firma splnila veškeré požadavky, které vyplynuly ze zadávacího řízení a mohli jsme tak uzavřít smlouvu. Celková cena první etapy včetně DPH je 12 milionů korun. Chtěl bych dodat, že na přestavbu jsme vyčlenili přes 15 milionů korun. Díky nižší nabídce firmy jsme tak ušetřili 3 miliony korun, které můžou jít na další investice,“ uvedl starosta.

Nejdřív stavba, pak úpravy a výsadba zeleně

Podle Černého jde vše podle harmonogramu a hotovo by mělo být na začátku léta příštího roku. „Stavební práce budou probíhat v termínu od července až do prosince tohoto roku. Úprava zeleně a výsadby pak v jarních měsících roku 2024. Kompletně by mělo být hotovo v květnu 2024. Mám velkou radost, že vše prozatím běží dle harmonogramu a pevně věřím, že se proměna náměstí bude občanům líbit,“ řekl Černý.

Se stavbou pomůže dotace z Nových parků pro Brno

Se stavbou se může začít i díky financování z dotačního programu Odboru životního prostředí – Nové parky pro Brno. Ze životního prostředí jde na obnovu a budování nových parků každoročně 30 milionů korun. Letos se povedlo v ozeleňování města podpořit městské části ve více jak 20 projektech. Jedním z nich je právě rekonstrukce Bosonožského náměstí, na kterou poputuje 3,6 milionu korun. Program také finančně podpořil studii lesoparku u kapličky Poklona a projektovou dokumentaci na revitalizaci veřejných prostranství v Bosonohách.