Při návštěvě tohoto 66 let starého krytu na návštěvníky dýchne opravdu chladná a autentická atmosféra. Turistické centrum ho totiž ponechává tak, jak byl před lety uzavřen. Prázdné chodby, staré vybavení, sem tam odložené osobní věci. Kryt civilní obrany Denis se tak stává dalším prostorem brněnského podzemí, které je vyhlášenou turistickou atrakcí. Doplní tak Vodojemy na Žlutém kopci, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnici u svatého Jakuba nebo Mincmistrovský sklep.

„Věřím, že pro turisty i Brňany bude bludiště o délce skoro kilometru podzemních chodeb vytesaných ve skále pod Petrovem dalším hodně zajímavým místem, které ve městě mohou navštívit,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) s tím, že se kryt pro veřejnost otevře hned, jak se rozvolní protiepidemická opatření.

Kryt byl do masivu pod Petrovem vyhloubený ve třech etapách mezi lety 1946 až 1955. Postupně tak vznikla soustava 900 metrů chodeb vystavěných na ploše 85 krát 60 metrů, a to místy až 35 metrů pod zemí. Z rohu Nádražní a Husovy ulice do něj vedou tři vchody. Nouzové východy pak ústí do Kapucínských zahrad a jeden přímo do sklepení Kapucínského kláštera. V chodbách by se při krizové situaci ukryly až tři tisícovky lidí.

Při komentované prohlídce si návštěvníci prohlédnou elektrocentrálu, strojovnu, filtrační komoru či místnost s dvěma studnami a čerpadlem. Dozví se také veškeré technické podrobnosti o tom, jak bylo možné kryt hermeticky uzavřít v případě atomového výbuchu.

„Bylo pro nás důležité zachovat kryt v surové podobě, aby si návštěvníci dovedli představit, jaké by to mohlo být, přežít zde třeba 3 až 4 dny,” podotkla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková s tím, že každý z objektů podzemí je něčím výjimečný a jedinečný. „Svou různorodostí, rozsahem a konstrukční důmyslností udivují nejen turisty, ale i samotné Brňany,” dodala ředitelka.

Loni vzbudily velký zájem nově otevřené Vodojemy na Žlutém kopci, které jsou přirovnávány k podzemní katedrále. Turistickou stálicí je již zmíněná Kostnice u svatého Jakuba nebo Labyrint pod Zelným trhem. O něco menší než Denis, ale již několik let přístupný, je bunkr 10-Z, který měl sloužit k úkrytu vedení města a kraje. Další novinkou, kterou TIC Brno připravuje ke konci roku, je zcela nová interaktivní expozice v Mincmistrovském sklepě.

Kryt Denis se otevře ve chvíli, kdy to umožní vládní opatření. Více o jednotlivých prohlídkách, jejich ceně a návštěvních pravidlech se nejen Brňané dozví na webu brnenske-podzemi.cz.