Pietním shromážděním u Kounicových kolejí i lampionovým průvodem centrem Brna si lidé příští týden připomenou události listopadu 1939 a 1989. Ve čtvrtek bude tématem debaty na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (MU) také Ukrajina jako morální a politická křižovatka lidstva. Informoval o tom mluvčí univerzity Radim Sajbot.

V pondělí si akademická obec u Kounicových kolejí připomene události listopadu 1939, kdy nacisté nechali uzavřít české vysoké školy. Několik desítek brněnských studentů odvlékli do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. „Vzkaz Kounicových kolejí je: Zlu, fanatikům a zvráceným ideologiím se neustupuje. Představují smrtelného nepřítele svobody, a tedy lidského života samotného,“ uvedl kancléř MU Marián Kišš.

Z Kounicových kolejí se v lednu 1940 stala věznice a výslechovna, kam ze všech poboček gestapa na Moravě přiváželi zatčené účastníky protinacistického odboje

„Studenti, kteří dnes bydlí v Kounicových kolejích, tráví čas tam, kde si za druhé světové války udělalo brněnské gestapo politické vězení. Od ledna 1940 do dubna 1945 kolejemi prošlo nad 35.000 antifašistů, převážně vlastenců a protinacistických odbojářů z Moravy, ale také z Čech a ze Slovenska. Mezi popravenými byli muži i ženy všech profesí a společenských vrstev,“ dodal historik Jan Jandl.

Na právnické fakultě o své zemi ve čtvrtek promluví ukrajinský diplomat Oleksandr Šcerba

Projev s následnou diskusí bude součástí tematického programu Křehká svoboda, na který je vstup po registraci zdarma. Vystoupí i diplomat Michael Žantovský, který zavzpomíná na Václava Havla, jemuž dělal mluvčího. Účastníkovi exilového boje proti komunistické totalitě Karlu Skalickému udělí rektor MU Martin Bareš stříbrnou medaili a vzpomínkovou akci uzavře varhanní koncert Patrika Buchty.

V pátek budou studenti všech brněnských vysokých škol sdružených do spolku Brněnský sedmnáctý organizovat stejnojmenný festival

Letošním tématem bude opomíjený disent. Na hlavním pódiu na náměstí Svobody zazní státní hymna a Modlitba pro Martu. Festival vyvrcholí tradičním lampionovým průvodem. Z náměstí Svobody povede k fakultám na Komenského náměstí a dále kolem filozofické fakulty směrem na Veveří. Závěr průvodu bude na Kraví hoře, kde studenti zazpívají českou, slovenskou a studentskou hymnu.