Někdy nás ohromí, jindy pobaví, často mu ale nerozumíme. Jasno do umění přístupného na ulicích a ve veřejném prostoru by měla vnést právě nová kniha, jejíž autorkou je teoretička a kritička současného umění Silvie Šeborová.

„Umění ve veřejném prostoru na nás útočí v nestřežených chvílích. Obklopuje nás, ale časem se stává přirozenou součástí, kterou téměř nevnímáme. Cílem tohoto průvodce je představit jej atraktivní, vtipnou formou široké veřejnosti a zároveň nabídnout jiný pohled na význam těchto míst odborné veřejnosti. Publikace hledá ať již umělecké či historické souvislosti a příběhy, které vás městem provedou, a které vám vytvoří k těmto místům vztah,” uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Publikace zahrnuje současné realizace i všechna historická období, kdy v Brně vznikala výtvarná díla – od gotiky, přes renesanci a baroko, 19. a 20. století až po současnost.

Nesoustředí se jen na centrum města, čtenáře zavede i do různých brněnských čtvrtí, včetně vzdálenějších lokalit. Při výběru míst hrálo roli jediné kritérium, a to dostupnost uměleckých realizací MHD.

V jádru pozornosti čtenářů a návštěvníků města se tak ocitají sochy, reliéfy, nástěnné malby a další díla, jež jsou přístupná ve veřejném prostoru. Okrajově jsou připomenuty realizace, které již neexistují, či díla, nacházející se v interiérech – vždy však veřejnosti zdarma přístupné, tedy například v kostelech, nádvořích univerzit či zdarma přístupných expozicích.

 „Jednotlivé části knihy jsou roztříděny podle toho, co vás baví, kým jste či kým byste třeba chtěli být. Jednotlivé “bonbony” tak zaujmou třeba majitele roztomilého psíka, nadšené přírodovědkyně, historiky, sportovkyně, hudebníky, pivaře, studentky, rodiče malých dětí nebo věčné rebely. Můžete mít duši objevitelů, romantiků, dobrodruhů či hrdinů. Doufám, že tento přístup nabourá ten tradiční chronologický, a nabídne nové čtení a nečekané propojení slavných děl s neznámými realizacemi,” vysvětlila Silvie Šeborová.

Grafickou a výtvarnou stránku knize vtiskla Klára Zápotocká a Studio Breisky. Knihu je možné koupit na e-shopu www.darkyzbrna.cz nebo v infocentrech TIC Brno.