Moravskou metropolí dnes poprvé po pandemii prošli milovníci humoru britské komediální skupiny Monty Python, zejména skeče o švihlé chůzi. Při pochodu centrem recesisté předváděli „švihlé“ pohyby známé ze slavného skeče, ale i kroky zcela originální. Akce přilákala desítky lidí, někteří přišli v oblecích, s kufříkem a buřinkou nebo cylindrem.

Akce se konala už podesáté

Mezinárodní den švihlé chůze připadá právě na 7. ledna. V Brně se akce konala podesáté, přičemž devátý ročník se odehrál v lednu 2020. Loni ani předloni se švihlý pochod neuskutečnil.

Ministerstvo švihlé chůze je v tíživé finanční situaci

Akci pořádají Adam Jandora s Danem Maškem, kteří se titulují jako náměstek odboru levé nohy ministerstva švihlé chůze a tajemník vládního výboru pro zešvihlení chůze národa. Recesisté upozornili na to, že ministerstvo je v zoufalé finanční situaci. Ze státního rozpočtu nedostává žádné příspěvky na kloubní náhrady, a proto ze zdravotních důvodů odcházejí zaměstnanci.

„Musíme pořádat pochody švihlé chůze, abychom veřejnost na tento problém upozornili. Jinak by v nejhorším případě mohlo dojít i k tomu, že lidstvo bude chodit už jen normálně. A to ministerstvo švihlé chůze nemůže dopustit!“ stálo v pozvánce.

Přišlo 260 účastníků

Pořadatelé chtěli docílit účasti kolem 300 lidí, nakonec se jich sešlo 260, což je podle Jandory rekordní počet, protože před pandemií se pochodu centrem města účastnilo 250 lidí.

Divná chůze člověka v zimě zahřeje

Milovníci švihlé chůze – už bez nadsázky – upozorňují také na to, že nezvyklé pohyby člověka v zimě výborně zahřejí. Navíc jsou, podobně jako téměř každý aktivní pohyb, zdraví prospěšné, na což nedávno ve svém svátečním vydání upozornil britský časopis British