Počasí v České republice letos citrusům přálo, rostliny mají spoustů plodů, řekla vedoucí botanické zahrady Magdaléna Chytrá. Výstava je prodejní, potrvá do neděle.

Skleníky jsou plné grepů, mandarinek, citronů, banánů, pomel a dalšího exotického ovoce. Zájemci mohou vidět i kakaovníky, vavříny, rozmarýny, mučenky, kávovníky, granátová jablka či papáju. "Počasí letos pěstitelům rostlin z tropických a subtropických oblastí přálo, letní sezona byla prakticky o dva měsíce delší než obvykle. Rostliny jsou obsypány plody, určitě je na co se dívat," uvedla Chytrá.

K zajímavostem patří i rostliny tomelu japonského, jemuž se přezdívá kaki. Jeho plody mají oranžovou barvu, připomínají rajče nebo pomeranč a říká se jim také medová jablka.

Citrusy a užitkové rostliny z tropických a subtropických oblastí si podle Chytré v tuzemsku nacházejí stále více příznivců. Mnozí z nich mají i pravidelné sklizně. V létě je možné mít rostliny venku, v zimě je ale zapotřebí místo, kde přečkají mrazy, například vyhřívaný skleník nebo zimní zahradu.

Jako doplněk jsou ve sklenících vystaveny i některé druhy masožravých rostlin. Chytrá uvedla, že je obtížné je vystavovat během jara a léta, neboť jsou citlivé na přehřátí, případně tráví léto ve vegetačním klidu. V nejlepší kondici jsou podle vedoucí právě v tuto roční dobu.