ěžný provoz v divadelních sálech také začne dříve, než bývalo před pandemií zvykem, například Městské divadlo Brno hraje uvnitř už od 20. srpna.

Národní divadlo Brno zahájí sezonu 1. září koncertem pod širým nebem na piazzettě Janáčkova divadla. Pod taktovkou šéfdirigenta Marka Ivanoviće vystoupí operní sólisté, sbor a orchestr. Návštěvníci se mimo jiné dozví, jaká hudební překvapení je v nadcházející sezoně čekají.

Hned v prvních zářijových dnech Národní divadlo Brno začíná hrát ve svých sálech a v rychlém sledu uvede kromě starších inscenací také několik premiér. Činohra 2. září poprvé v Česku představí ranou hru Ödöna von Horvátha Nikdo, balet na 3. září chystá poctu choreografu Pavlu Šmokovi, 7. září má premiéru nová inscenace Čechovova Racka.

"Čechov nás může přimět smát se v slzách svému vlastnímu neštěstí. Je přísný, má pochopení pro to, jak zacházíme se svými životy, a právě proto se nebojí o tom mluvit na rovinu," uvedl dramaturg inscenace Jaroslav Jurečka.

Činohra Národního divadla Brno se také rozhodla zopakovat loňskou akci Kultura má cenu! Zájemci si mohou lístky na některá představení v Redutě rezervovat za dvě koruny. Konečnou cenu si pak každý určí sám až po zhlédnutí představení a zaplatí při odchodu.

Městské divadlo Brno ve druhé polovině srpna už poměrně pravidelně hraje v obou svých sálech. Na programu jsou hlavně náhrady za zrušená představení z loňského roku. V sobotu 11. září se uskuteční odložená premiéra muzikálu Pretty Woman.

Husa na provázku bude na přelomu srpna a září hrát venku na divadelním dvoře, v sále pak startuje 3. září premiérou inscenace Čerwuiš v režii Davida Jařaba. Indiána Čerwuiše přivezl do Prahy cestovatel Alberto Vojtěch Frič. Inscenace si pohrává s motivy střetu a poznávání dvou různých světů.

Na 10. až 13. září "Provázek" připravil sérii akcí Brave New Weekend. Lidé se mohou těšit například na premiéru inscenace Raději zešílet v divočině podle oceňované knihy Aleše Palána, dále pak diskuse či koncerty.

HaDivadlo zahájí běžný provoz 7. září premiérou Moby Dicka v režii Rastislava Balleka. Kolem poloviny září pak divadelníci odehrají tři představení věnovaná všem, kteří se aktivně podíleli na zdolávání pandemie.