Čtyřdenní pracovní týden od února zkušebně zavádí brněnská technologická firma Phonexia. Její vedení věří, že nový režim bude lepší jak pro zaměstnance, tak firmu. Mzdy se přitom nezmění a zachovaná zůstane i osmihodinová pracovní doba. Zkrácený týden budou ve Phonexii testovat do konce června, kdy vyhodnotí, co změna přinesla.

Zlepšení pracovního i soukromého života

Vedení firmy očekává, že by to mělo přispět k výraznému zlepšení pracovního i soukromého života. Zaměstnanci, a zejména rodiče, budou mít v rámci týdne nový časový úsek, ve kterém nepracují a jejich děti jsou ve škole.

Mimořádná změna k lepšímu

„Bude to čas, který zaměstnanci doposud neměli a ve kterém se mohou věnovat sami sobě. Myslím si, že to bude opravdu mimořádná změna, která může změnit život většiny z nich k lepšímu,“ uvedl ředitel firmy Radovan Musil. Zároveň věří, že lidé budou odpočatější, spokojenější a více motivovaní.

Stejný objem práce musí zvládnout za kratší dobu

Zaměstnanci by přitom objem své dosavadní práce měli zvládnout za čtyři dny místo pěti. Osmihodinová pracovní doba přitom zůstane zachovaná. Firma tak kromě snížení počtu meetingů nabídne lidem koučování nebo sdílení dobré praxe, aby byli na změnu připravení.

Změna myšlení a postoje k práci

Podle ředitelky pro strategii Zuzany Roznosové jde o změnu myšlení a postoje k práci. „Nejde o to odpracovat x hodin denně, ale vytvořit hodnotu. Je potřeba si práci lépe rozvrhnout a zamyslet se předtím, než člověk začne,“ míní Roznosová.

Od pondělí do čtvrtka až do konce června

Pracovní týden od pondělí do čtvrtka začíná ve Phonexii fungovat ode dneška a testovat se bude do konce června. Dopady nového režimu, přínosy i rizika se budou zjišťovat pomocí anonymních dotazníků.

Jde o super benefit, míní zaměstnanci

Podle Roznosové přijali zaměstnanci krok velmi pozitivně a kladné reakce převažují nad obavami. „Jde o super benefit. Více volného času využiji na své koníčky a čas s rodinou. Zatím jsem jen slyšel, že režim funguje v jiných zemích, tak jsem zvědavý a plný očekávání, jaké to bude,“ míní obchodník z Phonexie Martin Březík.

Více času na rodinu

„Měl jsem pocit, že čtyřdenní pracovní týden je něco, co je v Česku nedostižitelné a vnímám to jako obrovský benefit. Věřím, že mi změna přinese více energie, kterou dovedu přetavit v kvalitnější práci. Zároveň jsem velmi rád, že budu moci trávit více volného času s rodinou a věnovat se svým koníčkům,“ uvedl další zaměstnanec brněnské firmy Jan Matoušek.

Globální hráč na trhu s hlasovými technologiemi

Brněnská firma Phonexia je globálně uznávaným hráčem na trhu s řečovými technologiemi. Jako jedna z prvních na světě nabídla technologii, která pro identifikaci mluvčího používá výhradně neuronové sítě s cílem dosáhnout nejvyšší přesnosti a rychlosti. Dokáže podle hlasu rozpoznat identitu mluvčího, jeho pohlaví, mluvený jazyk či přepsat řeč do textu. Firmu s téměř 50 zaměstnanci vede od června 2022 bývalý šéf vývojového centra Red Hat Radovan Musil. Předloni se Phonexia stala Firmou roku.