Umělé oplodnění je vždy jako sázka do loterie, páry které touží po miminku, často podstoupí nelehkou cestu a ne vždy je výsledkem vysněné těhotenství. Téměř každá žena řeší s lékařem otázku, které embryo má vlastně největší šanci na uchycení?

S tímto klíčovým rozhodnutím při umělém oplodnění bude již brzy v Česku pomáhat umělá inteligence. Podle lékařů z brněnské reprodukční kliniky Reprofit zvládne technologie určit kvalitu a životaschopnost embryí rychleji a spolehlivěji než specialisté.

Dokáže totiž analyzovat řadu faktorů, které člověk ani neumí rozlišit a zohlednit. Lékaři tak budou do těla ženy s pomocí umělé inteligence vkládat to nejlepší embryo s největší šancí se uchytit. Pravděpodobnost úspěšného těhotenství a pozdějšího porodu by tak podle jejich odhadu mohla vzrůst o 10-20 %.

„Kvalita embryí se nyní určuje podle názoru embryologů, kteří je hodnotí podle vzhledu, rychlosti růstu nebo pravidelnosti dělení a porovnávají je s jakousi ideální představou, jak by měly vypadat. Nicméně vždy záleží na subjektivním posouzení člověka. Umělá inteligence dokáže tento lidský faktor odclonit a posoudí parametry tak, jako doposud žádná laboratorní metoda nebo člověk,“ uvedl vedoucí lékař brněnské kliniky Pavel Otevřel.

 V praxi se technologie podle snímků „naučí“, jak vypadal vývoj tisíců jednotlivých embryí, a především jejich „úspěšnost“, tedy zda proces oplodnění skončil porodem, potratem, nebo se embryo vůbec neuchytilo. Podle těchto „vzorů“ pak analyzuje další.

 „Očekáváme také, že dojde ke zkrácení času v procesu otěhotnění. Díky technologii totiž vybereme to úplně nejlepší embryo hned na začátku. Nicméně stále se pohybujeme na poli pravděpodobnosti, dnes máme přibližně 60% úspěšnost. S využitím umělé inteligence bychom mohli dosáhnout až na 80 %,“ doplnil Otevřel. Na brněnské klinice Reprofit chtějí metodu zavést na podzim tohoto roku.