Brněnská laboratoř vyvinula testovací set na britskou mutaci

  • Foto

    (ilustrační)

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon vyvinula testovací soupravu pro odhalení britské mutace koronaviru. Nyní jej nabízí laboratořím v Česku i v zahraničí, jeho certifikaci ale zatím nechystá.

"Máme k dispozici obrovskou porovnávací studii, o certifikaci jsme ale nežádali. Důvodem je, že situace se rychle mění a certifikace je dlouhodobý proces, příprava dokumentace trvá týdny a samotné schválení další. Bojím se, že než by proces skončil, budeme už řešit jiné mutace koronaviru, než je aktuálně ta britská," uvedl ředitel laboratoře Omar Šerý.

Zároveň dodává, že test z jeho laboratoře nemůže nahradit sekvenování, ale laboratoře jej mohou využívat pro rychlé rozlišení britské mutace koronaviru, další mutace tato testovací sada odhalit neumí.

"Jde o specifický nástroj pro současnou situaci, zároveň ale pracujeme na dalších soupravách, předpokládám, že asi za tři týdny přijdeme s další soupravou," dodal Šerý.

Testovací sady vypadají jako obvyklá sada na PCR test a jsou použitelné na běžných laboratorních přístrojích, které se pro diagnostiku koronaviru používají. Poptávku má brněnská laboratoř hlavně ze zahraničí.

"Zahraniční laboratoře nemají problém s tím, že sada nemá certifikát, zárukou je pro ně náš firemní ISO certifikát. Uvědomují si, že získání certifikace pro výrobek trvá dlouho a britskou mutaci je přitom zapotřebí odhalovat nyní," dodal Omar Šerý.

Zdroj: 
čtk