„Zveřejnění kandidátní listiny je plánované na 4. března, samotná volba nového rektora se uskuteční 16. března od 13:00 hodin,“ popsal Vrána.

Univerzita začátku února bez rektora. Loni zvolený kandidát Vojtěch Adam den před tímto datem rezignoval na rektorskou funkci, předchozí rektorce Danuši Nerudové skončilo čtyřleté období v čele univerzity ve stejný den. „V současné době univerzitu vede Robert Plaga, kterého dočasným zastupováním rektora pověřil ministr školství,“ doplnil Vrána.

Rektorská volba má standardní mechanismus jako v minulých letech. „Navržení kandidáti musí volební komisi nejdříve potvrdit, že s kandidaturou souhlasí. Teprve poté jsou jména kandidátů zveřejněna. Samotné volbě předchází zveřejnění tezí jednotlivých kandidátů, jakým směrem by chtěli univerzitu vést. Samozřejmě snahou akademického senátu i volební komise bylo uskutečnit novou volbu v co nejkratším možném termínu," uvedl předseda Akademického senátu MENDELU Jiří Skládanka.

Funkční období rektora je čtyřleté a začíná platit od data, kdy se nový rektor po jmenování prezidentem ujme funkce. V zatím posledním volebním klání mezi sebou na podzim loňského roku soupeřili čtyři kandidáti.