Výsadbou nových stromů se snaží brněnské Teplárny, které letos oslavily 90 let od svého vzniku, poukázat na důležitost ekologie, která je podstatná pro život ve městě. Podle odborníků jeden vzrostlý strom vyrobí denně kyslík pro tři lidi. „I z tohoto důvodu se firma rozhodla rozšířit kapacitu brněnských zelených plic celkem o více než stovku nových dřevin. Nejenže vzrostlé stromy snižují v letních měsících teplotu v městské betonové džungli až o několik stupňů, ale fungují i jako filtr a pomáhají redukovat emise oxidu uhličitého,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí radnice městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Přestože výroba tepla a elektrické energie zůstane asi vždy průmyslovým oborem, který ovlivňuje životní prostředí, právě značný důraz na ekologický aspekt se stal pro brněnské teplárny typickým od počátku až dodnes. Spuštění provozu na Špitálce v roce 1930 znamenalo, že z jihomoravské metropole zmizelo asi sedmdesát továrních komínů. Až se v následujících letech dokončí probíhající výměna zastaralých parovodů za moderní horkovody, bude to podle odborníků stejné, jako by se z města pod Špilberkem vytratilo na deset tisíc aut.

Sázení nových stromů se kvůli koronavirové epidemii muselo obejít bez účasti lidí. Devadesátiny Tepláren Brno tak připomínají spolu s pamětní deskou platany před areálem brněnského výstaviště při Křížkovského ulici a stromy ve zmíněné lokalitě na Žlutém kopci.