Studenti, kteří se nedostali na některou z brněnských univerzit, mají stále možnost podat si přihlášku a studovat. Vysoké školy v létě vypisují dodatečné přijímací zkoušky, a to jak do nových, tak i dosavadních programů. Uchazeči si mohou vybrat z několika desítek oborů, které poskytují ještě stovky míst. Školy se tak snaží doplnit kapacity v programech, které nejsou dosud obsazené, řekli oslovení zástupci škol.

Desítky volných míst jsou ještě na Masarykově univerzitě

Přihlášky přijímá přírodovědecká a filozofická fakulta. „Filozofická fakulta může přijmout ještě několik desítek studentů. Většinou se hlásí ti, kteří se na svůj vysněný obor nedostali v řádném termínu z kapacitních důvodů,“ sdělil mluvčí univerzity Radim Sajbot. Volno je například na archivnictví či na divadelních studiích. Přírodovědecká fakulta většinou přijme ještě polovinu z těch, co se v létě přihlásí. Volná místa jsou například na geologii či fyzice.

Volno má i Mendelova univerzita a VUT

Do vybraných oborů přijme několik desítek studentů i Zahradnická fakulta a Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity. „Přijímáme nižší desítky studentů, a to na základě prospěchu ze střední školy,“ uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová. Asi 70 studijních programů, jak bakalářských, tak magisterských, nabízí Vysoké učení technické. „Podmínky přijetí zůstávají stejné, v některých programech je možné žádat o prominutí přijímací zkoušky v případě splnění určitých podmínek,“ řekla mluvčí školy Jana Vyklická.

Velký zájem je o program Kosmetické prostředky

Kromě stávajících programů lze podávat přihlášky i do těch nových. Do 7. července přijímá přihlášky Farmaceutická fakulta Masarykovy univerzity do programu Kosmetické prostředky. „Zájem je vysoký, proto je možné, že se původní kapacita z 50 studentů ještě navýší,“ řekl Sajbot. Veterinární univerzita zase otevírá na fakultě veterinární hygieny a ekologie program s tematikou ochrany životního prostředí. Přihlášku mohou uchazeči podávat do poloviny srpna. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách jednotlivých univerzit a fakult.