03. 02. 2023 Dnes má svátek Blažej

Brněnské Vánoce budou po třech letech bez omezení i s kulturním programem

Obyvatelé i návštěvníci moravské metropole si budou moct po třech letech znovu naplno užít Brněnské Vánoce, tedy vánoční trhy s doprovodným kulturním programem.
vanoce-brno1-michal-ruzicka

Foto:

Jiřina Rittichová, Michal Růžička, TIC Brno

Uskuteční se na šesti místech v historickém centru od 25. listopadu do 23. prosince. Mnohem více než v minulosti se do akce zapojí restaurace a bary, které budou mít své stánky. Trhy tak budou mnohem více spojené s brněnskou gastronomickou scénou, informovala za organizátory ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Zatímco před dvěma lety se kvůli covidu trhy uskutečnily v omezené podobě, loni je vláda ze stejného důvodu nečekaně a prakticky ze dne na den zrušila, takže byly jediný den.

„Letos jsme se vrátili k plnohodnotnému programu jako v roce 2019,“ řekla Janulíková. Vánoční strom ze Školního lesního podniku Křtiny, dvacetimetrový smrk, dovezou na náměstí Svobody odpoledne či navečer v sobotu 19. listopadu a v pátek 25. listopadu při zahájení trhů se po třech letech uskuteční slavnostní rozsvícení.

Lidé si budou moct vybrat občerstvení a vánoční zboží ve 190 stáncích, umístěných na náměstí Svobody, Zelném trhu, Dominikánském náměstí a také na Moravském náměstí. Novinkou bude i malý trh na nádvoří Staré radnice.

„To byla loňská novinka, která však kvůli zákazu trhů vydržela jen několik hodin,“ podotkla Janulíková. Na nádvoří bude velká vyřezávaná dřevěná hvězda.

Na náměstí Svobody i na Zelném trhu budou téměř každý den koncerty. Dominikánské náměstí bude tradičně komornější s velkým dřevěným betlémem a v přilehlé pasáži Jalta budou o víkendech připravené aktivity pro děti. Na Moravské náměstí se vrátí vyhlídkové kolo. „Letos jsme Brněnským Vánocům dali motto 'druhé nejlepší Vánoce na světě', které odkazují na to, že ty nejlepší mají lidé doma,“ vysvětlila ředitelka.

Snahou pořadatelů také bude rozprostřít návštěvníky historického centra, aby nebyla náměstí přeplněná. „Rádi bychom je vyzvali, aby si koupili dobré jídlo a pití a s ním se vydali do ulic korzovat Brnem. Chceme, aby to nebyla masová záležitost. Naše odhady před třemi lety hovořily o celkové návštěvnosti 1,5 milionu lidí,“ vypočítala Janulíková.

Novinkou letos bude také dobročinná akce Daruj kelímek. V Brně se již několik let používají vratné plastové kelímky, na něž se vztahuje záloha 50 korun. Kdo bude chtít, může jej vrátit u speciální pokladny s logem a nápisem Daruj kelímek a vybrat si, jaké z 18 charitativních organizaci chce peníze darovat.

TIC Brno také letos připravilo novou deskovou hru s názvem Hra o Brno, která se začne prodávat 5. prosince a podle Janulíkové jde o propracovanou hru, která má podobný princip jako například Monopoly či Dostihy a sázky.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT