Brněnské vodárny a kanalizace zkusí k vyhledávání skrytých poruch na vodovodu využít technologii satelitního snímkování. Jde zatím o pilotní projekt, poběží do podzimu. Cena je do půl milionu korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL), který je zároveň místopředsedou představenstva vodáren.

Vodárny technologii teprve začínají zkoušet. Satelit vysílá impulzy na předem zadaná místa, ty se vrací zpět a jsou vyhodnocovány na základě matematického modelu. Hlášenou potenciální poruchu musí pracovníci na místě ověřit fyzicky a případnou vadu pak opravit.

"Je to cesta, jak najít možné poruchy dříve, než se z nich stane obrovský problém, jakého jsme byli svědky před několika týdny v Bystrci," uvedl Zámečník.

Pilotní testování je v plánu do podzimu, za tu dobu chtějí pracovníci vodáren ověřit, jak moc je tato technologie reálně funkční a jak moc jim při vyhledávání poruch může pomoci. "Cena odpovídá zhruba šesti nějakým únikům. Do podzimu vyhodnotíme, jestli je návratnost skutečně taková, případně budeme s touto technologií nadále pracovat," uvedl Zámečník.

Při dvou haváriích potrubí v brněnské Bystrcké ulici v první polovině dubna vyteklo dohromady asi 12.000 metrů krychlových vody. Je to zhruba tolik, kolik za půl hodiny proteče Svratkou na Poříčí. Šlo o havárie Vírského oblastního vodovodu, Brno jím přivádí vodu z Vírské přehrady.