Revizoři brněnského dopravního podniku loni zkontrolovali cestující ve více než 100 tisíc autobusů, trolejbusů a tramvají a odhalili téměř 45 tisíc lidí bez platné jízdenky. Na pokutách dopravní podnik vybral přes 32 milionů korun, meziročně o 8,4 milionu více. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Dopravního podniku města Brna (DPMB) Hana Tomaštíková.

Počet neplatičů neroste

Generální ředitel DPMB Miloš Havránek upozornil, že počet neplatičů obecně neroste. „Počet odhalených cestujících bez platného jízdního dokladu byl v loňském roce sice o 10 tisíc vyšší než loni, ale také se nám podařilo provést více kontrol. Ve výsledku je tak počet neplatičů v brněnské MHD stabilní. Tyto cestující neodrazuje ani loňské zvýšení pokut, kterým jsme chtěli od přepravy bez jízdenky veřejnost odradit,“ uvedl Havránek.

Pokuty se zvýšily

Od května loňského roku zaplatí cestující bez platné jízdenky na místě nebo do pěti pracovních dnů místo 800 korun 1000 korun, pokuta zaplacená na pobočce dopravního podniku po pěti pracovních dnech zůstala 1500 korun.

Nejvíc černých pasažérů je mezi mladými

Věková struktura neplatičů se v MHD nemění, stále vede věková skupina mezi 18 až 25 lety, mezi odhalenými cestujícími „načerno“ tvoří čtvrtinu, v těsném závěsu s 22 procenty z celkového počtu dopadených neplatičů následuje věková skupina od 30 do 44 let. Nejméně neplatících je mezi lidmi nad 60 let.

Počet případů útoků na revizory je stabilně nízký

Stabilně nízký je také počet případů, kdy cestující napadne revizora. DPMB začal před 15 lety pořizovat zvukové nahrávky kontrolorů a rozšířil i jejich vzdělávání, jak komunikovat s agresivním cestujícím. Počet napadení se poté výrazně snížil a pohybuje se do deseti případů za rok. Pouze dva případy v loňském roce skončily pracovní neschopností revizora, v roce 2008 to bylo 30 případů.